MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ORGAN BAĞIŞI KONUSUNDA DAHA BİLİNÇLİ OLMAK GEREK
Esra SARI
YAZARLAR
9 Kasım 2019 Cumartesi

ORGAN BAĞIŞI KONUSUNDA DAHA BİLİNÇLİ OLMAK GEREK

3-9 Kasım tarihleri arası Doku ve Organ Bağışı Haftası.  Doku ve organ bağışı ülkemizde uzun yıllardır tartışılan ve ülke gündemine zaman zaman oturan bir konu. Bugün ise 9 Kasım, günün anlam ve önemine ithafen organ bağışı ve organ naklinin öneminden sizlere bahsetmek istiyorum. 

Doku ve organ bağışı bütün insanlığın sorunu. Günümüzde, hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkeler, organ nakli sayesinde birçok hastanın hayata tutunabilmesi için organ bağışının artması yönünde çaba sarf etmektedir. Türkiye’de düşük seviyelerde olan organ bağış oranlarının artırılması adına; özellikle T.C. Sağlık Bakanlığı, bu konuda da çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Çünkü ülkemizde organ nakli gereken hastaların sayısı giderek artış gösteriyor. Öyle ki bu yıl ülkemizde yapılan araştırmalara göre Türkiye’de sağlığına kavuşmak için organ nakli olmayı bekleyen yaklaşık 30 bin hasta var. Hastaların 22 bin 462’si böbrek nakli bekliyor. Kök hücre nakli için tarama başvurusu yapılan hasta sayısı ise 2 bin. 2002 yılında 111 kişi organ bağışı yaparken bu sayı 2018 yılında 598’e yükseldi.  Verilerden de anlaşıldığı üzere organ naklinin bilinirliği ve farkındalığı gün geçtikçe artıyor fakat sayı yeterli değil.  Lakin Sağlık Bakanlığı doku ve organ bağışının artması yönünde çalışmalarına  hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Ankara Kızılay’da  kurulan sağlık araçlarında Doku ve Organ Bağışı Haftası kapsamında bu araç önüne kurulan stantlarda vatandaşlara, sağlık görevlileri tarafından organ bağışının ve naklinin önemi hakkında bilgilendirilme çalışmaları yapıldı. Bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın çalışmalarını destekliyorum. Çünkü hem vatandaşların organ nakline ve bağışına bakış açısını değiştirme fırsatı veriyor hem de bu konuda bilinç düzeyini artırmak amacıyla güzel bir çalışma yapıldığını düşünüyorum. Bu konuda yapılan çalışmaların bir yandan da hız kesmeden devam etmesini ümit ediyorum. 

Lakin bu konuda çalışmalar bir yandan devam ederken vatandaşların özellikle organ nakli ve bağışı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaları gerektiğini düşünüyorum çünkü uzun yıllardır tartışılan doku ve organ bağışı hakkında birçoğumuz halen yeterli bilgiye sahip değiliz.  Bu konuda bilinç ve farkındalık düzeylerinin artması için ‘organ naklinin’  ve ‘organ bağışının’ ne demek olduğunu tam kavramamız gerekiyor. 

Vücutta görevini yapamayacak derecede hasar gören bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üstlenecek bir organın nakledilmesi işlemine organ nakli adı veriliyor. Organ nakli kadavra ve canlı donörden yapılıyor. Sağlıklı bir insanın tek böbreğini ya da karaciğerinin bir parçasını bağışlaması ve beyin ölümü gerçekleşen kişiden (kadavradan) nakil yapılabilecek durumdaki organların kullanılmasıyla iki şekilde organ nakli gerçekleşiyor. 

Organ bağışı ise; kişinin hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir.  Yapılan çalışmalar da organ bağışının artırılması yönünde. Çünkü birçok hasta bağışlanmış bir organ beklerken hayatını kaybetmekte. Bu sebeple herkesin organ bağışında bulunması önemli bir durum…  

Bir insanı bir canlıyı kaybetmek çok üzücü bir durum…  İnsanlar çok sevdikleri bir insanı sonsuza kadar kaybediyorlar ama bir başkasının da hayat bulmasını sonsuza kadar engelliyorlar. İnsanların acısını anlamak lazım lakin bizler de her canlı gibi doğup, büyüyüp ve öleceğiz. Bu kaçınılmaz bir gerçek ve hazin bir son. Bu yüzden bir başka insanın yaşamasına vesile olmak varken, bir insanın acısını dindirmek elimden gelen bir durumsa bu mutluluğu insanlara yaşatmak gerek diye düşünüyorum. 

‘Organ bağışı, hayat kurtarır’ diyerek, bu konuda bilinç ve farkındalığın her geçen gün artmasını diliyorum. Mutlu, güzel ve sağlıklı günler yaşamanız umuduyla…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat