MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
OSMANLI VE KUDÜS
Can Berk KANAT
YAZARLAR
5 Şubat 2018 Pazartesi

OSMANLI VE KUDÜS

Selahaddini Eyyubi’den 1917’e kadar Türk ve Müslümanlar’ın idamesinde sulh içerisinde yaşayan ve korunan bu kutsal şehir, üç semavi dinden birine mensup insanların birbirlerinin inancına saygı göstererek yaşadığı, birbirini asla incitmediği düzenden vahşice birbirini katlettikleri, kin besledikleri ve birbirlerine karşı düşmanca tavır aldığı düzene devşirilmiştir. Üç dinin kutsal saydığı manevi değerleri hiçe sayacak derecede hareket eden siyasiler bu şehrin insanlarına ve kutsal değerlerine ihanet ettiler ve etmeye de devam ediyorlar.
Osmanlı Devleti 500 yıla yakın hüküm sürdüğü bu kutsal topraklarda adaleti sağlamış ve günümüzde ise Osmanlı’nın kurduğu bu muhteşem adalet düzenini Papalığa dahi aratır olmuştur. Kudüs’te bu muhteşem düzeni kuran Kanuni Sultan Süleyman Han’dan son güçlü sultan Abdülhamid Han’a kadar uzanan, kıvrak stratejilerle Kudüs üzerine oynanan oyunlar ve halklar arasındaki kırgınlıklar bertaraf edilmişti.
Ayrıca kutsal şehir Kudüs’ün anahtarları Selahaddin Eyyubi’ye barış ve güven içerisinde teslim edilmesi, Kudüs devralındıktan sonra Hristiyan cemaatine kesinlikle zarar verilmemesi münasebetiyle şehrin idamesinde Türkler’in adaletine karşı sonsuz itimat edilmişti. Nitekim Osmanlı’da bu mukaddes topraklarda huzurun korunmasına çok önem vermişti. Yıllardır Hristiyan mezhepleri arasında çatışmalara ve kavgalara sebep olan Kutsal Kabir Kilise’nin anahtarlarını Kanuni, iki müslüman aileye emanet ederek Hristiyan mezhep kavgasına son vermiş adaleti sağlamıştı. Bugün dahi bu aileler nesilden nesile Beytüllahim’deki Doğuş ve Kıyamet Kiliseleri’nin anahtarlarını taşımakta her sabah ve akşam ziyaretçilere kilisenin kapılarını açmaktadır.
Halife Abdülhamid Han’da Kudüs üzerine oynanan siyasi hamleleri kalenin surlarını yıkarak göstermiş, Kudüs’te herhangi bir politik kriz çıkmasını engellemişti. Koyu katolik Alman Kralı Kaiser Wilhelm’in şehre at üzerinde girme1 hamlesinin önüne geçmek adına Sultan Abdülhamid surları yıktırıp bir araba kapısı yaptırtmış ve trenden inen Alman Kralı Wilhelm Kudüs kaymakamı tarafından karşılanmış, Abdülhamid Han tarafından yaptırılan araba kapısından geçmek zorunda kalmıştı.
Osmanlı hakimiyetindeki Kudüs’te görüldüğü her dönem tehdit ve gerginliklere gebe kalsada bu mukaddes topraklar üzerindeki kusurun sebebi hangi mezhepten kaynaklanırsa kaynaklansın herhangi bir istikrarsızlık ve huzursuzluk oluşumuna kata izin verilmemiştir.

1-Bir devlet başkanın başka bir devletin şehrine at üzerinde girmesi o şehrin fatihi anlamına fethi manasına gelir.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Hakan Emir
 5 Şubat 2018 Pazartesi 12:42
Uc buyuk tek tanr?l? dinlerin kutsal topraklar uzerindeki hakimiyet ?abas? en sonunda ucuncu dunya sava??n? bu dunyaya yaratacakt?r
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat