MENÜ
Ankara 18°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ÖTEKİLEŞTİRİCİ SÖYLEMLER KADIN CİNAYETLERİNİN NEDENİ
Seda TOLMAÇ
YAZARLAR
2 Eylül 2019 Pazartesi

ÖTEKİLEŞTİRİCİ SÖYLEMLER KADIN CİNAYETLERİNİN NEDENİ

Cinayete kurban giden, eşi, sevgilisi veya ailesindeki diğer erkeklerin şiddetine maruz kalan her kadının ardından aynı şeyi yazıyor/söylüyoruz: “Kadın cinayetlerini durduracağız!”,  “Artık yeter...”
Ama maalesef bu cümlelerin ağızlardan döküldüğü dakikalarda bile bir kadının daha öldürüldüğü, tacize, tecavüze, şiddete maruz kaldığı gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalıyoruz. Kadın cinayetlerini durdurmak için çıktığımız yolda, küçücük çocuğunun gözü önünde boğazı kesilerek öldürülen, çocuklarının gözleri önünde eşi tarafından öldüresiye dövülen, sırf boşanmak istediği için kendisine ‘eş’ diyen bir insan müsveddesi tarafından kendisi ve beraberinde tüm anne, baba veya kardeşi katledilen kadınların çığlıklarını duyuyoruz. 
Çok değil, üç ay öncesine gidelim! Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu, 2019 yılının haziran ayında 40 kadının öldürüldüğü bilgisini paylaşmış ve bu kadınların 14’ünün kim tarafından öldürüldüğünün tespit edilemediğini ifade etmişti. 
Kim tarafından öldürüldükleri tespit edilen kadınların faillerinin ise, “Evli oldukları erkek, eskiden evli oldukları erkek, eskiden birlikte oldukları erkek, birlikte olduğu erkek, kendi oğlu, eniştesi, ağabeyi, eski damadı, babası ve babasının ailesi” olduğunu belirtmişti. Yani kadınlar, en güvendikleri erkekler tarafından cinayete kurban gidiyor. 
Yine Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu tarafından ortaya konulan 2019 yılı ağustos ayı verilerine göre, ağustos ayında 28 kadın öldürüldü. Ve ağustos ayında öldürülen bu kadınlar arasında, toplumu sarsan görüntüsüyle Emine Bulut yer aldı. Bulut’un kızının gözleri önünde korkunç bir şekilde öldürülmesini maalesef tüm Türkiye izledi. 
Peki, eylül ayına giriş yaptığımız şu iki günde ve hatta bu satırları okuduğunuz şu dakikalarda kaç kadın öldürüldü? Henüz bilmiyoruz. Ama bildiğimiz şey, hala kadınların en güvendikleri erkekler tarafından cinayete kurban gidiyor oluşları...
O zaman biz toplum olarak bu katledilişleri nasıl durduracağız? Her kadın cinayetinin ardından sosyal medyada gösterdiğimiz tepkiler cinayeti, şiddeti önlemeye yeter mi? Ben yetmeyeceğini düşünüyorum.
 “Peki ne yapmalı derseniz?” şunu söyleyebilirim;
Bir kadın öldürüldüğünde başta siyasiler olmak üzere sanatçılardan tutun da tüm toplumun sadece o olayın ardından yaptığı kınayan, “Kadına şiddete son, artık yeter” şeklindeki duyarlı açıklamalarının her gün ses bulmasını sağlamak gerekir. 
Ama bundan daha önemlisi, topluma yön veren siyasilerin, din adamlarının veya adaleti sağlamakla görevli tüm adalet savunucularının, topluma mal olmuş sanatçıların kadınlar üzerindeki söylemlerine dikkat etmeleri gerekiyor. 
Çünkü ağızlardan dökülen “Kadının sırtından sopayı, karnından sıpayı eksik etmemek gerekir” cümlesi başta olmak üzere, “Mini etekle sokağa çıkan kadın olacakların sorumlusudur” veya “Başı açık kadın perdesiz eve benzer; ya satılıktır ya kiralık” gibi korkunç söylemlerin son bulması gerekiyor. 
Ve bunu sağlamanın yolu da elbette eğitimden geçiyor. Topluma yön veren, önemli ve ciddi görevlerde bulunan kişilerin liyakat sahibi, aydın, eğitim seviyesi yüksek insanlardan oluşması gerekiyor. Çünkü, söylediği sözlerin bilincinde olmayan, toplumu nasıl yönlendireceğini hesap edemeyen veya toplumun bir kesimini ötekileştiren söylemlerde bulunan kim varsa, işte onlar  toplumda yaşanan tüm cinayet, şiddet, istismar olaylarının baş sorumlusu olarak karşımıza çıkıyor. 
Eğer bizleri derinden sarsan cinayet, şiddet, istismar olaylarını önlemek istiyorsak, söylemlerinin bilincinden olan, eğitimli, liyakat sahibi insanların topluma yön vermesine izin vermek durumdayız. Yoksa, her sarsıcı olay karşısında sosyal medya üzerinden kısa süreli isyan etmekten öteye geçemeyiz.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat