MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
OTİZMDE AİLELERE DESTEK KONUSUNDA FARKINDALIK OLUŞTURULMALI
Seda TOLMAÇ
YAZARLAR
24 Haziran 2019 Pazartesi

OTİZMDE AİLELERE DESTEK KONUSUNDA FARKINDALIK OLUŞTURULMALI

Geçtiğimiz günlerde otizmli çocuklara eğitim veren ve onların normal gelişim gösteren çocuklarla birlikte eğitim almalarını amaçlayan bir özel eğitim okulunun mezuniyet törenine katılmıştım. Törende okulun bu seneki ilk mezunu,  artık normal gelişim gösteren akranlarıyla birlikte eğitim alacak ve önümüzdeki sene normal gelişim gösteren çocukların gittiği bir okula başlayacak. 

Ben de mezuniyet töreninde bu özel çocukların arasındaydım. Tören öncesi, okulun temsilcisiyle konuşma fırsatım oldu ve kısa bir röportaj yaptık. Bu haber zaten gazete sayfamızda yer aldı, ancak benim bir de bu röportajımı köşe yazıma taşıma nedenim; okul temsilcisi Nesrin Hanımla (Bilkan) konuştuğumuz otizmin gerçekten farkında olup olmadığımız ve otizmli çocuklara sahip ailelere ne kadar destek olunup olunmadığı konularıydı.

Nesrin Hanımın bu röportaj esnasında söylediği bir cümle beni gerçekten çok etkiledi. O cümle şuydu: “Düşünün 23 yaşındaki otizmli bir çocuk ailesiyle birlikte evinize misafir geliyor. Siz içerde otururken, çocuk mutfağınıza gidiyor. Dolaptan bir sucuk çıkartıyor ve onu pişirmenizi istiyor. Burada o çocuğun ailesi sizin ne tepki vereceğinizi bilmediği için mahcubiyet veya tedirginlik yaşayabilir. İşte! Bizim öncelikle otizmli çocuklara sahip ailelere nasıl destek vermemiz gerektiği konusunda farkındalık oluşturmamız gerekiyor.”

Evet, çocuklarda küçük yaşlarda ortaya çıkmaya başlayan otizm, down sendorumu gibi rahatsızlıklarla ilgili farkındalık oluşturmak için zaman zaman çeşitli çalışmalar yürütülüyor. Hem ailelere hem de kamuoyuna otizm ve down sendromu hakkında bilgiler veriliyor. Özellikle ailelerin neler yapması gerektiği üzerinde duruluyor. Ancak bununla birlikte Nesrin Hanımın dikkati çektiği konu, “Toplumun bu ailelere nasıl destek vermesi gerektiği” konusu yeterince anlaşılabiliyor mu, yahut bu konuda yeterince  farkındalık oluşabiliyor mu?

Çocuklarda üç yaşından önce görülen; sosyal etkileşimde yetersizlik, iletişim bozukluğu, hayali veya sembolik oyunlar, aynı kelimeyi tekrar etme, objelere aşırı bağlılık gibi belirtilerle ortaya çıkan otizmde, en büyük mücadeleyi veren ailelerken, toplumun da bu ailelere destek olacak şekilde farkındalığa sahip olması gerekiyor. 

Yönetenlerin ve özellikle toplum içerisinde yaşayan tüm bireylerin otizmli çocuklar ve onların ailelerine destek vermesi ve kimi konularda tolerans göstermesi önem taşıyor. Yeri gelmişken tam da bu konuyla ilgili Nesrin Hanımın kurduğu şu cümleleri de hatırlatmak gerekiyor belki: “Ailelerin hayatı çok zor. Bizim için otizmli çocuklarla ilgilenmek bir iş olarak kalsa da, aileler ömür boyu çocukları için mücadele ediyor. Bu noktada aileler hem toplumda oluşan ön yargılarla hem de çocuklarının neler yapacağı, bir şeyi yapıp yapamayacağı konularında mücadele ediyor. Bazı durumlarda insanların otizmli çocuklara tolerans göstermesi gerekiyor. Bu olmadığı zaman zorluk yaşanıyor.”

Gerçekten de otizm konusunda toplumda bir farkındalık oluşturulmak isteniyorsa, az öncede bahsettiğim gibi özel bir çocuğa sahip olan ailelere ne gibi ve nasıl destekler verilmesi konusunda bir farkındalık oluşturulmaktan başlanabilir. Böylelikle hem ailelerin hem çocukların mücadele ettiği zorluklar, doğru ve hızlı bir şekilde aşılabilir. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat