MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLER
Duran AKKAYA
YAZARLAR
24 Eylül 2019 Salı

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLER

Otomotiv sektörünün ülke ekonomileri için ne kadar önemli olduğunu daha önceki yazılarımda sıklıkla ifade etmiştim. Konuyla ilgili yazılarımı takip edenler hatırlayacaktır. 

Otomotiv tüm sanayileşmiş ülkelerde ekonominin lokomotifi olarak kabul ediliyor. Sektörün verileri ülkelerin ekonomik, sosyal ve kültürel yapılarıyla ilgili fikir veren çok önemli ipuçlarını da veriyor. 

Otomotiv sektörü dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de sanayi üretiminin ve dolayısıyla reel ekonomik aktivitenin temel belirleyicilerinden biri kabul edilmektedir. 

Türkiye’de otomotiv sektöründe yapılan işbirlikleri sonucunda yalnızca otomotiv ana ve yan sanayi değil, tekstil sanayi, plastik sanayi, metal işleme gibi sanayiler de önemli hale gelmektedir.

Türkiye’nin sektörde oldukça aktif olduğu bir gerçektir. Bu gerçeği ortaya koyan örnek ise, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg kentinde 18-21 Eylül’de düzenlenen “Automechanika Johannesburg 2019 Fuarı”na katılan 11 Türk firmasının üretim ve onarım sistemlerine dair son teknoloji ürünlerini sergilemiş olmaları gösterilebilir. 

Geçtiğimiz günlerde Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB)’nden yapılan açıklamaya göre, 11 Türk firması fuarda otomotiv sektörünün nasıl geliştiğini sergiledikleri ürünlerle göstermiş. Fuar, çeşitli ülkelerden 10 binin üzerinde profesyonel ziyaretçiyi ağırlamış ve 600 firmanın katılımıyla 33 bin metrekare alanda gerçekleştirilmiş.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği, bilgilendirme standı ile yer alarak sektörün faaliyetleri ve endüstriye yönelik devlet destekleri hakkında da bilgi paylaşımında bulunmuş. Buna göre; 

Özgün tasarımlı, katma değeri yüksek, ileri teknolojili ürünler üretip ihraç etme hedefiyle yoluna devam eden Türk otomotiv firmaları, fuarda ana sanayi firmaları ile bağlantı kurarak, kısa ve orta vadede iş birliği çalışmaları gerçekleştirmiş.

Türk otomotiv endüstrisi 2 milyon adetlik üretim kapasitesi ve 1,5 milyon adetlik üretimi, 30 milyar doları aşkın ihracat rakamı ile Türkiye ekonomisine en güçlü katkıyı yapan sektörler arasında yer alıyor.

Ana sanayide Avrupa’nın beşinci büyük üreticisi olan Türkiye, ticari araçlarda Avrupa’nın ikinci büyük üreticisi konumunda bulunuyor.

Co-designer yetkinliğine sahip global platform olarak birden fazla ülkede üretim projelerinin parçası olabilen bir yapıya sahip olan Türkiye, dev markalar için en stratejik parçaların üreticisi olarak yılda 11 milyar dolarlık tedarik endüstrisi ihracatına imza atıyor.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, ABD ve Japonya ile önemli dış ticaret ortakları olan, gerek mevcut yatırımları gerekse yerli üretimi destek amaçlı ithalatta koruma politikası uygulayan Güney Afrika Cumhuriyeti, aradaki uzaklığa ve AB dışındaki ülkelere yüksek gümrük vergisi uygulamasına rağmen Türkiye için önemli alternatif pazarlardan biri olarak görülüyor.

Türkiye ekonomisinin uzun yıllardır lider sektörü olan ve bu yıl 32 milyar dolar ihracat hedefleyen otomotiv sektörünün Güney Afrika Cumhuriyeti’ne otomotiv ihracatı, 2018 yılında 117 milyon dolar seviyesinde olmuştu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat