MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
OTOMOTİVDE FİYATLAR NEDEN DÜŞMÜYOR?
Oğuzhan SARI
YAZARLAR
8 Haziran 2021 Salı

OTOMOTİVDE FİYATLAR NEDEN DÜŞMÜYOR?

İkinci el otomotivde fiyatlar gün geçtikçe artıyor. Zaman zaman kısa süreli düşüşler söz konusu olsa da genel anlamda fiyatlar sürekli artış eğiliminde. Bu durumda satışların da azalması beklenirken tersine bir durum söz konusu. Fiyatlar ne kadar artarsa artsın satışlar da peşi sıra geliyor. Herkes bu fiyatlardan şikayetçi olmasına rağmen neden satışlar bu denli artıyor? Fiyatların bu kadar artmasının sebebi ne? Sıfır araçta ÖTV indirimi bekleniyor mu? Bu ve bunun gibi soruların cevabını vermeye çalışacağım bu yazıda sizlere.

Son dönemde, hem sıfır kilometre hem de ikinci el araçtaki fiyat artışlarından (ki bunlar tabii ki birbirleri ile bağlantılı) hepimiz haberdarız ve aynı zamanda şikayetçiyiz de. Fakat fiyatların bu denli arttığı dönemlerde satışların da genel olarak arttığını görmekteyiz. Bu, birbiri ile zıt görünen durumun da kendine göre sebepleri var tabii, bunları da konuşacağız ama önce fiyat artışındaki sebeplere bakalım.

Öncelikle otomotivdeki artışın birkaç sebebi var. Belli bir kronolojiye girmeden bunları açmak istiyorum. Bir kere bu artışların sebebi pandeminin başlaması ile birlikte yaşanan üretim ve tedarik sorunu olarak görülüyordu. Üretimdeki aksama fiyatların da artmasına sebep olmuştu. Azalan üretim eldeki sıfır araçların fiyatlarını artırmış, sıfır araçta artan fiyatlar ise zamanla ikinci ele de yansımıştı. 

Üretimdeki ve dolayısıyla tedarikteki sorunun çözülmesi ile birlikte bir nebze olsun ikinci elde fiyatlar düşmüştü. Fakat bugün gelinen noktada görmekteyiz ki fiyatlar yukarı yönlü bir seyir izliyor. İşte bunun sebebini sorguladığımız noktada ise döviz kurundaki hareketlilik karşımıza çıkıyor.

Malum, henüz yerli araç üretir durumda değiliz. Bugün piyasada kullanılan/satılan araçlar ithal. Ülkemizde üretilen birkaç model var ancak onların da menşei yine yurt dışı. Hal böyle olunca döviz ne kadar artarsa sıfır araçta fiyatlar da o kadar artıyor ülkemizde. Tabii sıfır araçtaki bu fiyat artışı da müşteriyi ister istemez ikinci ele yönlendiriyor. 

Sıfır araca gücü yetmeyen vatandaş her ne kadar daha eski, hatta hasarlı da olsa kesesine daha uygun seçenekleri değerlendirmek zorunda kalıyor. İkinci ele yönelen bu taleple ister istemez fiyat artışlarını da beraberinde getiriyor. 

Bir de ÖTV meselesi var tabii. Hem motor hacmine hem satış fiyatına göre değişkenlik gösteren ÖTV oranları yüzde 45’den yüzde 220’lere kadar çıkabiliyor. Fakat aynı araç bir ay önce mesela yüzde 50 ÖTV diliminde iken bir iki ay sonra yüzde 80’e çıkabiliyor çünkü satış fiyatı dövizdeki hareketlilik sebebiyle artmış oluyor. ÖTV artışı için yeterli olan bir lira satış fiyatlarına binlerce lira olarak yansıyabiliyor.

Peki tüm bunlara rağmen satışlar neden artıyor ve ÖTV indirimi söz konusu olabilir mi? İlk sorunun cevabını vermeye çalışacak olursam şunları söyleyebilirim: Sıfır otomobilde satışların artmasını yine pandemi döneminde yaşanan durgunluk olarak gösterebiliriz. Bu dönemde yaşanan tedarik sorunu üretimin artması ile birlikte yerini toparlanmaya bırakmış olabilir. Tabii toparlanma diye bahsettiğimiz gibi satışların artması. 

İkinci elde satışların artmasın konusunda da şunları söyleyebilirim; İnsanlar sıfır araç alabilmeye başladığı anda zaten satmak istedikleri araçlarını elden çıkarmaya başladılar. Bunun yanında binlerce araca sahip olan filolar da ellerindeki araçları yenilemeye başladılar ve bu piyasada hareketliliğe neden oldu. Fiyatlar artıyor olsa bu hareketlilik sürdü çünkü insanların kafasında aynı zamanda şu vardı; otomobil alacak en iyi zaman şu an, çünkü fiyatlar zaten giderek artacak. Kanımca fiyat artışlarına rağmen yaşanan hareketliliğin bir sebebi de buydu.

ÖTV indirimi meselesine gelecek olursak… En son ÖTV indirimi yanılmıyorsam 2019’da yapılmıştı. O dönemde yapılan indirim satışlara da yansımıştı. Daha sonra yine ÖTV indirimi beklenmiş ancak tersi şekilde ÖTV oranları artmıştı. Şimdi bu dönemde yine ÖTV indirimi bekleniyor ama bu bence pek olası değil. 

Satışlarda azalma söz konusu değilken ve hatta artış söz konusu iken buna gerek duyulacağını pek zannetmiyorum. Ancak sektörde bir durgunluk vs. olursa o zaman iş değişebilir tabii. Bunu da bekleyip göreceğiz.

Haftaya görüşmek dileğiyle, esen kalınız.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat