MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
OYUN SEKTÖRÜ GÖZLE GÖRÜLÜR ŞEKİLDE GELİŞİYOR
Duran AKKAYA
YAZARLAR
8 Ekim 2019 Salı

OYUN SEKTÖRÜ GÖZLE GÖRÜLÜR ŞEKİLDE GELİŞİYOR

Bilindiği gibi Türkiye’de 2000’li yıllardan itibaren gelişme gösteren dijital oyun sektörü, bugün hem Türkiye’de hem de dünyada hızla ilerleyen ve oldukça önemli hale gelen bir sektör konumunda. Online oyun sektörü, takvimler 2000 yılının başını gösterdiğinde henüz oldukça ufaktı. 2000 yılını geçtikten sonra sektör öylesine hızlı gelişmeye başladı ki oyunların yapımcıları bile bu durumu şaşkınlıkla karşıladı. 2011 yılında toparlanan verilere göre online oyun sektörünün büyüklüğü dünya çapında 70 milyar dolar olarak belirlendi.

Online oyun sektörü piyasa ile tanıştığında bilgisayar kullanım oranı oldukça düşüktü. Yeni yeni yayılmaya başlayan bilgisayar kullanımının son yıllarda artış göstermesi, online oyun sektörünün gelişmesine doğrudan etki etmiştir. Bunun üzerinde bir de akıllı cihazların ortaya çıkması ve hızla yayılması eklenince online oyunların kullanıcı sayısı da artış gösterdi. Bu da online oyunlara olan ilginin önümüzdeki yıllarda artarak ilerleyeceğini bize gösteriyor. Bu durumda da büyük bir endüstri haline gelen oyun sektörü, firmalar için de büyük önem taşıyor. 

Elbet ülkemizde bu sektör içerisinde yerini alıyor. Türkiye’nin, büyük bir endüstri haline gelen oyun sektöründeki payı yerli firmaların atılımlarıyla her geçen yıl yükseliyor.

Geçtiğimiz gün konuyla ilgili yer alan bir haberde de ülkemizin sektör içerisinde nasıl yer aldığı açık bir şekilde ortaya konulmuştu aslında. Haberde konuyla ilgili Ticaret Bakanlığı verileri ortaya konularak şu ifadelere yer verilmişti: “Türkiye’nin oyun yazılımı ihracatı 2017’ye oranla geçen yıl yüzde 50 artarak 1 milyar 50 milyon dolara ulaştı. Türkiye’nin oyun sektöründeki payının artmasında, sektördeki yerli firmaların çalışmaları önemli bir rol oynuyor.”

Konuyla ilgili gelişmelerin ne boyutta olduğu sadece bu şekilde de açıklanmıyordu elbet. Game Group Üst Yöneticisi Alpay Alptekin de, konuya ilişkin açıklamalarda bulunarak, şu ifadelere yer verdi: “Türkiye’nin dünya çapındaki oyuncu şirketi olma hedefiyle 2012 yılında faaliyete başladık. Türk oyun markasını dünyanın farklı yerlerindeki milyonlarca oyuncuyla buluşturma hedeflerine kısa sürede ulaştık. Son 10 yılda Türk oyun sektörü, ciddi gelişmelere sahne oldu. Türk oyun şirketleri,  kazandıkları başarılarla küresel yatırımcıların gözdesi haline geldi. Türkiye dünya çapında çok iyi oyun geliştirici. Aradaki fark, teknik yetkinlikte değil, yabancı oyun firmalarının yola daha önce çıkmış olmalarından ve global dağılımı daha önce sağlamalarından kaynaklanıyor. Bizim endüstrimiz ise 15 yıldır var ama hızlı öğreniyoruz. Pratiğiz ve çok zekiyiz. Kısa zamanda farkı kapatıp geçeceğiz.”

Alptekin ayrıca, oyunun, büyük bir endüstri olduğunu ve her yıl çift haneli büyüdüğünü söyledi ve konuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemiz, hem oyuncu sayısının büyüklüğü hem potansiyeli ile küresel şirketlerin ilgi merkezi durumunda. Büyüyen dijital oyun endüstrisine yatırımlar ve inovasyonlarla katkıda bulunmayı hedefleyen şirketler grubu olarak, Türkiye’nin yanı sıra 3 farklı kıtada, 10 bölgede, 11 farklı dilde oynanan oyunlar üretiyoruz. Bugüne kadar ürettiğimiz oyunlarla milyonlarca oyuncuya ulaştık.”

Bu bilgi ve açıklamaların neticesine baktığımızda oyun sektörü nün artık küçümsenmeyecek bir pazar haline gelmiş durumda olduğunu görmekteyiz. Oyun sektörü, gelişen teknolojiyle beraber yalnızca teknik olarak değil anlatı yapısı olarak da değişmeye başladı ve gelecekte bu anlamda oldukça ilgi çekici adımlar atılması bekleniyor. Oyun evreni artık ucu bucağı olmayan sınırsız bir alan haline gelmiş durumda ve özellikle görsel anlamda tatmin edici oyun sayısı sürekli olarak artıyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat