MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
PANDEMİ VE KADINLAR
Büşra ÇİNKAYA
YAZARLAR
5 Haziran 2021 Cumartesi

PANDEMİ VE KADINLAR

Pandeminin bizlerin hayatına her açıdan etki ettiği olumsuzlukları sık sık dile getiriyoruz. Bu defa buradan bu olumsuzluklara değinmek yerine bazı insanların hayatına etki eden olumlu güzel yanlarından bahsetmek istiyorum.

Pandemi ile birlikte bildiğiniz gibi insanlar hobiye daha çok merak sardı. Evde geçirilen vakit arttıkça kendi kendimizle kaldık. Bu süreçte kendi içimize döndük bu da bazı yeteneklerimizi keşfetmemize sebep oldu. Bunun sonucunda çoğu insan bir hobiyle uğraşmaya başladı.

Özellikle kadınlar el becerisi ve hayal gücü gerektiren hobilerle ilgilenmeye başladı. Kimi ev hanımları için bu hobiler gelir kapısı oldu. Hatta çalışan elinde bir mesleği olan bazı kadınlar ise mesleklerini bırakıp hobilerini işe çevirdiler. 

Ahşap boyama, resim, minyatür, takı tasarımı amigurumi, seramik, taş boyama... gibi yetenek gerektiren bu hobiler kadınlara kazanç elde edebilecekleri bir yol oldu. Sosyal medyayı kullanarak işi e-ticarete taşıdılar. Kadınlar bu yolla yaptıklarını hem sergileme hem de satma fırsatı elde ettiler.

Son yıllarda birçok belediyenin açmış olduğu hobi ve meslek edinme kursları kadınlara kendi ekonomik güçlerini elde etme fırsatı verdi. Belediyelerin sunmuş olduğu bu hizmetleri gerçekten çok takdir ediyorum.

Hobilerini mesleğe çevirenler dışında, yufka açarak, pasta börek yaparak kendi işini kuran kadınlar da var. Bunun gibi daha birçok örnek sıralayabilirim... 

Bu sebeple son yıllarda kadının ekonomideki yerinin arttığını düşünüyorum. Eğitim düzeyi fark etmeksizin kendi ayakları üzerinde duran güçlü kadınlarımız var bizim. Şartlar ne olursa olsun eşinin eline muhtaç olmayan veya mutsuz bir evlilik sonucu eşlerinden boşanmış olsalar dahi hayatlarını en baştan kurabilen, kendi ayakları üzerinde durabilen kadınlar bunlar. Bence en büyük takdiri ve saygınlığı bu kadınlar hakkediyor.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat