MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?
Cihangir TÜRKMEN
YAZARLAR
24 Ocak 2017 Salı

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Meclis anayasa uzlaşma komisyonu 2011 yılında çalışmaya başladı sonunda başkanlık sistemini öneren maddeler dışında dört parti 60 madde üzerinde uzlaştı. Ancak AKP uzlaşılan maddeleri Meclise getirerek askeri vesayet anayasası diyerek sürekli şikâyet ettiği 1982 Anayasasını değiştirmeye teşebbüs bile etmedi. AKP esas olarak ilk dört maddenin kaldırılması, anayasal kurumların başkanın emrinde olacağı bir başkanlık sistemi istiyordu. Bu olmayınca taslağı Meclise getirmedi ve zamanı gelince kullanmak üzere tozlu raflara bıraktı.
Anayasa uzlaşma komisyonuna bildirilen anayasa önerilerinden biri çok önemli. Birlik Vakfınca hazırlanan ve halen TBMM Başkanı olarak görev yapan Sn. İsmail Kahraman’ın hazırlanmasına katkıda bulunduğu anayasa metni dikkat çekiyor. Bu metin hazırlanırken AKP kurmaylarının görüş ve onayı mutlaka alındı. Onların tasvip ettiği ve ana ilkelerine katkıda bulundukları bir taslaktı. “Teklifimiz 30 Nisan 2012 tarihinde TBMM Uzlaşma Komisyonu’na sunulmuş ve komisyonda müzakeresi yapılmıştır”, sunumuyla internette Birlik Vakfı yayını olarak yer alıyor. Başkanlık sistemine göre hazırlanmış bu anayasa taslağında başlangıç kısmı, ilk dört madde ve laiklik kaldırılıyor ayrıca taslakta bir defa bile TÜRK kelimesi bulunmuyor. İncelendiğinde AKP tarafından hedeflenen ama MHP’nin desteğini sağlamak için geçici olarak vazgeçilen hükümler rahatlıkla görülecektir.
Buradan AKP’nin askeri vesayet lafını kullanarak aslında başkanlık sistemini getirmek ve rejimi değiştirmek istediğini daha net anlıyoruz. Zira Sn. Kahraman’ın laikliğin kaldırılması gerektiğine ilişkin açık beyanı göz önüne alınırsa amacın sistem değil rejim değişikliği olduğu anlaşılmaktadır. Anlıyoruz anlamasına da anlatamıyoruz.
Biz anlatamadık aylarca ama şimdi de anlatamama sırası MHP yöneticilerinde. Şimdi de onlar seçmenine anlatamayacak dört ay önce dediklerinden niye bir anda çark ettiklerini. Ülkücü camia AKP ile başkanlık ittifakının MHP’nin AKP içinde erimesine yol açacağının farkında.
Her ne kadar sadık AKP’li taraftarlar MHP oyunu artırır diyorsa da bu durum asla mümkün değil. MHP’nin oyunun artması ancak AKP’nin oyunun azalmasıyla mümkün olabilir. Bu açık yalanı söyleyenler hem AKP’nin oylarını hem de MHP’nin oylarını artırıyorlar. Yani MHP seçmenini uyutmak ve tavlamak için algı yönetimi yapıyorlar.
Sahada en çok Sn. Bahçeli ne yaptığını biliyor mu? Diye soruluyor. Toplantılar AKP ile beraber olacak ve bu toplantılarda MHP yöneticileri Sn. Cumhurbaşkanı’nın Rabia işaretine alkış tutmak zorunda bile kalabilecek. MHP yöneticilerinin cevap veremeyeceği sorular oldukça artacak gibi görünüyor.
Sn. Bahçeli başkanlık meselesini tartışmaya açtığında sanki bu iş mecliste tartışılacak, teklif istedikleri gibi oluşursa Mecliste destek verecek ama referandumda meydana çıkmayacak ve tarafsız kalacak gibi bir hava yaratmıştı. Ancak ilerleyen dönemde AKP ile yapılan temaslarda o kadar yakınlaştılar ki Sn. Bahçeli teklifi meydanlarda savunacağını net olarak açıkladı.
Hem sosyal medyadan hem de sahadan gelen tepkilere bakılırsa MHP seçmeninin çok büyük çoğunluğu Sn. Bahçeli gibi düşünmüyor. 1980 sonrası Ülkü Ocakları Başkanlarının neredeyse tamamı Mecliste ret oyu verilmesini talep ettiler. Yine eski milletvekillerinin neredeyse tamamı sosyal medyada başkanlık sistemine “hayır” diyeceklerini açıkladılar. Bu hayırcılar sahada nasıl yer alacak ve nasıl propaganda yapacaklar?
Âcizane önerim derhal bir platform oluşturulmasıdır. Bu platform kurucularının platform adına konuşacakları belirlemesi, konuşma metinlerinin hazırlanması, dağıtılacak belge ve dokümanların basılmasını sağlamaları gerekir. Ayrıca kaynakların yetersizliği itibarıyla konuşma yapılacak yerlerin belirlenmesi ve gerekli izinlerin alınması ne yazık ki çok emek ve zaman gerektiren işler.
Hayır diyen CHP hariç başka partilerle birlikte kampanya yapma imkânı da araştırılabilir. BBP ile bu alanda yapılabilecek işbirliği gelecekte de devletin bekası noktasında işbirliği yapılmasına kapı aralayabilir.
CHP ile hayırcı MHP tabanının birlikte miting yapması faydadan çok zarar getirir.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat