MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
PETROL KRİZİ EKONOMİYİ NASIL ETKİLER?
Bünyamin ALTINTAŞ
YAZARLAR
19 Eylül 2019 Perşembe

PETROL KRİZİ EKONOMİYİ NASIL ETKİLER?

Suudi Arabistan devlet petrol şirketi Aramco’ya ait iki büyük petrol tesisine yapılan saldırılar tüm dünyada petrol krizine neden oldu.

Saldırı sonrası Brent petrolün fiyatı artarken motorinin ton fiyatı 582 dolardan 642 dolara, benzinin fiyatı ise 584 dolardan 648 dolara fırladı.

Saudi Aramco’nun dev Abqaib tesisini restore etmesinin haftalar hatta aylar alabileceğinin belirtilmesi, küresel tedarikçiye yapılan saldırının jeopolitik sonuçları ile birlikte petrol fiyatları üzerinde baskıyı artıracağı kesin.

Nitekim Brent petrolün varil fiyatı, hafta başında son 30 yılın en sert günlük yükselişini kaydederek yüzde 15’lik artışla 70 doları aştı. Uzmanlara göre petrolün varil fiyatının 75 doları bulacak.

Saldırı sonrası Suudi Arabistan petrol üretiminin yüzde 50’sinin kesilmesi, bölgede yeni çatışmaların yaşanma ihtimali nedeniyle dünya petrol arzında yaşanabilecek sıkıntılar, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu petrole bağımlı ülkeleri olumsuz etkileyecek.

Türkiye’de yılbaşından bu yana art arda yapılan zamlardan sonra, bir de küresel petrol krizi nedeniyle artan fiyatlar ister istemez tüketiciye yansıyacak. Hafta başında motorine 7 kuruş zam gelirken, şimdi ise motorine 12 kuruş daha zam yapıldı. Benzin fiyatları da 35 kuruş arttı.

Bu arada, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun “2019 Nisan Ayı Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiye’nin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrol alımının yüzde 60,94 artışla 2 milyon 378 bin 355 tona yükseldiğini de hatırlatalım.

Söz konusu ayda en fazla ham petrol ithalatı 990 bin 478 tonla Rusya’dan yapılırken, bu ülkeyi 677 bin 274 bin tonla Irak, 437 bin 129 tonla İran izledi.

Suudi Arabistan’dan yapılan ithalatın düşük seviyelerde olması Türkiye’de petrol arzında sıkıntı yaşanmayacağını gösteriyor. Ancak küresel petrol krizi nedeniyle fiyatların artması kaçınılmaz görünüyor.

Ayrıca petrol krizinin doğal gaz fiyatlarını da yukarı doğru çekmesi bekleniyor. Bu da yakında doğal gaza zam geleceği anlamına geliyor.

Merkez Bankası’nın politika faizlerini düşürerek enflasyonu aşağı çekme politikası ortaya çıkan petrol krizi nedeniyle sekteye uğrayabilir. Üstelik faiz indirimi konusunda özel bankaların halen direnç gösterdiğini, piyasa faizlerinin kamu bankaları öncülüğünde düşürülmeye çalışıldığını da not edelim.

Hükümet petrol krizi nedeniyle artan maliyetleri tüketiciye ne kadar yansıtacak? Bir başka deyişle geçtiğimiz yıl devreye alınan eşel-mobil sistemini uygulayacak mı? Bu sistemi uygularsa devletin önemli gelir kalemlerinden biri olan ÖTV geliri düşecek. Bu durumda da bütçe açıkları Türkiye’nin başını ağrıtmaya devam edecek.

Artan maliyetleri tüketiciye yansıtması durumunda ise enflasyonun artması söz konusu. Artan enflasyon halkın alım gücünü azaltacağı gibi orta ve uzun vadede kamunun da finansman maliyetlerini artıracaktır.

Sonuçta olaya neresinden bakarsanız bakın önümüzdeki aylar hem hükümet hem de vatandaş için zor geçeceğe benziyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat