MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
PLASTİK ATIKLAR
Bünyamin ALTINTAŞ
YAZARLAR
14 Eylül 2021 Salı

PLASTİK ATIKLAR

Plastik atık konusu çevre ve ekonominin konusu olduğu kadar siyasetin ve dolayısıyla toplumun da gündeminde yer almaya başlayan önemli bir sorun haline gelmeye başladı.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin verilerine göre Avrupa’dan yapılan atık ihracatının en büyük alıcısı Türkiye. AB ülkelerinden yapılan atık ihracatı 2004 yılından bu yana yüzde 75 arttı. Yıllık 32,7 milyon tonu bulan atık ihracatının 13,7 milyon tonu Türkiye’ye geliyor.

Avrupa’dan Türkiye’ye gelen günlük çöp dolu kamyon sayısı 241, son 4 yıllık artış 20 kat. Türkiye’nin İngiltere’den 2020 yılı itibariyle çöp ithalatı 209 bin ton. Artış ise son 4 yılda 15 kat.

İngiltere’nin, kendi çöpünün ancak yüzde 12’sini dönüştürebilen Türkiye’ye gönderdiği çöpteki polietilen plastik oranı ise yüzde 94.

Türkiye’de yılda 9 milyar pet şişe satılıyor ve yılda ortalama 4 milyon ton plastik çöp üretiliyor. Plastik atıkları geri dönüştüren tesislerin toplam kapasitesi ise yıllık 1.2 milyon ton.

Sadece 9 milyar adet pet şişenin satıldığı Türkiye’de bu çöpün çok az bir kısmı toplanıyor. Belediyeler ayrıştırıp topladıkları çöpleri alacak firma bulamadığını, yerli çöpü işleyen geri dönüşümcüler ise, geri dönüşüm işinin çok da kârlı bir iş olmadığını söylüyorlar.

Türkiye’nin kendi çöpünü daha iyi ayrıştırdığı ve topladığı bir sistem kurması gerekirken ithalata yönelmek ne kadar doğru kamuoyunun takdirine bırakayoruz. Nitekim Türkiye’nin çöp ithalatı son 10 yılda 20 kattan fazla arttı. Türkiye’nin 10 yıl önce dünyanın 17’nci en çok çöp ithal eden ülkesi iken, bugün 8’inciliğe kadar yükseldi ve “Avrupa’nın çöplüğü” haline geldi.

Bu arada Alman Arte Televizyonu, geçtiğimiz günlerde Adana’yı “Avrupa’nın yeni çöp merkezi” olarak ekranlara taşımıştı. Haberde, Avrupa’dan gelen çöplerin yasa dışı olarak ormanlık alanlara, dere kenarlarına döküldüğü ve çevreyi tehdit ettiği belirtilmişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da Adana’da yapılan denetimlerde 139 tesiste denetim yapılmış, 29 işletmenin faaliyeti durdurulurken, 32 işletmeye 7,9 milyon TL para cezası uygulanmıştı.

Dolayısıyla denetimlerin ortaya çıkardığı gerçek şu ki, Avrupa’dan ithal edilen çöpler geri dönüşüm sistemlerine aktarılmak yerine doğaya dökülüyor. 

Bu konuda geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik bakanlığı olumlu bir adım atmış ve plastik çöp ithalatına sınırlamalar getirmişti. Ancak aradan iki ay bile geçmeden yakılan çöplerin çevreye zarar vermesi nedeniyle polietilen ithalat yasağı tekrar serbest bırakıldı.

Kıyılarında deniz dibindeki çöplerin yüzde 90’ı da plastiklerden oluşan Türkiye’nin uygulaması bu yıl sonuna ertelenen depozito iade sistemi ile sorunları bir nebze olsun çözebileceği belirtiliyor.

Büyük plastik ambalaj kullanıcıları bu sisteme entegre edilirse, kararlı ve çevreci bir yaklaşım ortaya konulmuş olur. 

Sistemin en önemli avantajı ülkelerin kendi kıyılarına karışan özellikle cam, alüminyum ve plastik şişelerden kaynaklı çöp sızıntısının önüne geçme potansiyeline sahip olması.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat