MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
RASTGELE KULLANILAN SÖZLER
Cihangir TÜRKMEN
YAZARLAR
28 Aralık 2016 Çarşamba

RASTGELE KULLANILAN SÖZLER

Fırat’ın Doğusu:
Hükümetin ileri gelenleri sürekli PYD için Fırat’ın doğusuna geçsin ifadesi kullanıyor. İnanılmayacak kadar büyük bir gaflet. Bu ifade uluslararası siyasette bir coğrafyayı size ait olarak tanıma anlamına gelir. Fırat’ın doğusu dedikleri yer neresi? Kobani’den Irak’a kadar kuzeyden uzanan koridorun Fırat’tan başlangıcı. Yani ABD’nin talebi ile Barzani ve Türkiye desteğiyle diğer etnik yapıların sürüldüğü, katledildiği ve PKK’lı teröristlerin bilmem kaçıncı Kandil’i. 
Türkiye’ye kaçan ve iç Anadolu’ya çalışmak amacıyla dağılan yüze yakın Suriyeliyle yaz sonunda görüştüm. Aynı çadır kampta 250-300 kadın – çocuk neredeyse Suriye’de yaşayan her bir mezhep ve etnisiteden insanlar bir arada yaşıyordu. Şikâyetçi oldukları ABD ve Kürtlerdi. Hatta içlerinde 6 ailenin Kürt olduğunu ve bunların malına mülküne de PYD’lilerin el koyduğunu anlattılar. Esad zamanında iyiydik bahçelerimiz vardı, çok zengin değildik ama kimseye muhtaç değildik dediler. 
Son zamanlarda patlayan bombaların bu bölgeden geldiği, teröristlerin burada eğitildiği ve bu bölgenin Akdeniz’e açılacak ABD kontrolündeki müstakbel suni bir terörist devletin parçası olduğu herkesin malumu. Önümüzdeki dönemde en büyük sıkıntıyı Irak’a ilaveten bu bölgeden çekeceğimiz aşikâr. Geçmişte döşenmiş ve AKP tarafından kaldırılan mayınların aileleri parçalamak için konulmadığı idrakine varılmış ki bu defa 900 km. duvar örmeye başladık ama yetmez. Mutlaka bu bölgeden kaçanların topraklarına dönüşleri sağlanmalı, eski parçalı yerleşimin daha kuvvetli hale getirilmesi gerekmekte. Bu bölgede yerleşik PKK’lıların etkisiz hale getirilmesi olmazsa olmazımızdır. Bölgedeki mutedil ancak şedit PKK’nın şiddeti karşısında suskun Kürt aşiretleri cesaretlendirmeli. Rusya, İran ve Suriye hükümeti ile yapılan görüşmelerde bu konu ısrarla gündemde tutulmalıdır. Suriye, 2011’de Esad’a cephe almamızı takiben bize karşı bunları kullanmak için sessiz kaldı. Şimdi ise Esad’ı kabullenmemiz karşılığında PYD’ye karşı pozisyon alabilir zira onların kendisi için de dert olacağının idrakinde. Rusya PYD’yi tamamen ABD’ye kaptırmak istemiyor ve bunun için ikircikli davranıyor. Ancak yine de  desteği alınabilir. İran ise kendi Şii nüfus alanı korundukça sesini çıkarmaz.

ABD Bölgeyi Boşalttı:
Birçok AKP’ye yakın yazar gibi İsmet Berkan da geçenlerde bir tv programında ABD’nin bölgeden çekildiği, boşalttığı yolunda yorumlar yaptı. Elbette Başkan değişimi ve geçiş döneminde ABD’li bürokratların Trump’ın açıklamaları karşılığında bazı faaliyetleri yavaşlatması söz konusu olabilir. Ancak ABD’nin bölgeyi bu hale getirdikten ve Rusya’nın ulaştığı pozisyondan sonra kuyruğunu kıstırıp kaçtığını ya da kaçacağını söylemek yeni bir algı kontrolü olarak değerlendirilmeli. Bu kadar silahı bölgeye taşı, adam yetiştir zaman harca ve bunların karşılığını almadan bölgeden çekil. Söz konusu bile değil bu durum. Aklıma sadece AKP’nin politika değişikliğine gitmek zorunda kalmasına mazeret oluşturmak amacı güdülüyor gibi geldi. ABD bile bölgeden çekildi biz de mecburen politikamızı değiştirdik diye sadece kendilerini haklı göstermek için kullanılan yanlış yargılar halkla birlikte kendilerini de kandırırlar. Diğer yandan bürokrasinin yanlış politikalar üretmesine sebep olur.  

Bürokrasiden Şikâyet:
Sn. Başbakanımız da bürokrasiden şikâyet etme kervanına katılmış. Atamasını yapan sensin, terfisini sağlayan sensin, uyacağı kanunları çıkaran sensin, personel kanununu uygulayacak sensin, çalışmayan, işi yavaşlatan, yürütmenin anayasaya ve kanunlara uygun verdiği talimatları dinlemeyene ceza verebilecek sensin sonra şikâyet ediyorsun. Gelecekte FETÖ’cülerin ardından ciddi bir bürokrat kıyımı daha yapılacak ve buna zemin hazırlanıyor diyenlere, kızmak yerine söylediğimize dikkat etmemiz gerekiyor. 

Farklı bir hususu daha belirtmek istiyorum. 
MHP’nin kurucusu Rahmetli Dündar Taşer beyin eşi Asuman Taşer vefat etti ve şüpheli elim bir kazada hayata genç yaşta veda eden çok değerli eşinin yanına defnedildi. Kendisine Allah’tan rahmet ve kızı Yasemin Hanımefendiye, Damadı MHP eski milletvekili ve MHP eski Gn. Bşk. Yardımcısı, Ülkücü şehit Ercüment’in ağabeyi Şevket Bülent Yahnici’ye, sevgili torunları Dündar-Ebru, Ercüment ve Aybala-Engin’e sabırlar diliyorum. 
MHP’de kadın kolları başkanlığı da yapan Ülkücü gençlerin hamisi Asuman Hanımefendinin cenaze merasimine katılmayan, neredeyse ailesini her partiden yetkililer taziye için ararken arama lütfunda bulunmayan MHP üst düzey yöneticilerini ise en nazik şekilde kınıyorum.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat