MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
RÜRGAR GÜLLERİ
Bünyamin ALTINTAŞ
YAZARLAR
21 Kasım 2019 Perşembe

RÜRGAR GÜLLERİ

Dünya nüfusunun 2040 yılına kadar 9.2 milyara ulaşacağı, dolayısıyla toplam enerji ihtiyacının yüzde 28 oranında artacağı hesaplanıyor. Türkiye nüfusunun da aynı yıllarda 100 milyonu aşacağı, dolayısıyla Türkiye’nin enerji ihtiyacının da aynı oranlarda artacağı belirtiliyor.

Toplam enerji üretiminin genellikle dış kaynaklardan temin edildiği Türkiye’de, enerji maliyetlerinin bütçe ve dış ticaret dengeleri üzerindeki olumsuz etkisinin azaltılması için yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek kaçınılmaz.

Türkiye’de son yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımların ve bu yolla enerji üretiminin arttığını görüyoruz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre;

Rüzgar enerjisi kurulu gücünde Avrupa’da 6. dünyada 12. sıradayız. 2017-2027 dönemi için belirlenen 10 bin megavat rüzgar enerji santrali (RES) kurulu güç hedefinin bin 500 megavatlık kısmı tamamlandı.

 Türkiye’nin 2000’li yılların başlarında rüzgar kaynaklı kurulu gücünün sadece 19 megavat olduğunu düşünürsek, bugün gelinen nokta ile karşılaştırdığımızda yüzde 400’lük bir artış söz konusu. Türkiye’nin şu andaki toplam enerji ihtiyacının yüzde 10’u rüzgar enerjisinden karşılanıyor. Bir başka deyişle; Türkiye’nin rüzgar haritasında toplam üretim kapasitesi 50 bin megavat. Şu anki üretim ise 8 bin megavat civarında.

Rüzgar kapasitesinin tamamının kullanılması durumunda yani 50 bin megavatlık üretime ulaşılması durumunda, rüzgar enerjisinin toplam enerji üretimi içindeki payının yüzde 50’lere çıkması söz konusu olabilecektir.

Bu arada 17 bin kişiye istihdam sağlayan rüzgar enerjisi sektörünün, önümüzdeki 5 yılda yüzde 85 büyümesi öngörülüyor.

Gelecek dönemde uygulanacak 40-50 megavatlık mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) RES ve güneş enerjisi santralleriyle (GES) yeni kapasite kullanımları tahsis edilecek.

İlk YEKA yarışmasını kazanan konsorsiyumun yıllık 400 megavat kapasiteli yerli malı belgeli ve yerli katkı oranlarına göre üretilmiş ya da tedarik edilmiş aksamı kullanacağı fabrikanın kurulumu tamamlanmak üzere. Kısa sürede türbin üretimine geçmiş olacak. Fabrikada toplam yerlilik oranı asgari yüzde 65 olacak şekilde rüzgar türbinleri üretilecek. Türkiye’nin enerji üretiminde dışa bağımlılığı azaltacak, yerli kaynaklarla enerji üretimine ağırlık vermesi milli bir politika olmalıdır. Zira stratejik bir ürün olan doğalgazda başta Rusya olmak üzere yabancı ülkelere bağımlı hale gelmek bağımsız bir dış politika uygulamanın da önüne geçebilir zamanla.

Sadece bağımsız dış politika değil, her yıl milyarlarca dolar ödemek zorunda kaldığımız doğalgazın enerji üretimindeki payının azaltılması, halkın da refahının artmasına neden olacaktır.

Devletin yenilenebilir enerji üretimi yapmak isteyen özel sektöre daha fazla destek olması gerekir. 

Nitekim son ekonomik türbülansta doğalgaz kaynaklı enerji üretimi yapan firmaların büyük sıkıntılar yaşadığını hep birlikte gördük.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat