MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
SAĞLIK İÇİN EN ETKİLİ İLAÇ AŞK
Gülçin KARLI İPEK
YAZARLAR
16 Şubat 2019 Cumartesi

SAĞLIK İÇİN EN ETKİLİ İLAÇ AŞK

Bir 14 Şubat Sevgililer Gününü daha geride bırakırken bu yazımda sizlere insanın karnında kelebekler uçuşturan, hayatı toz pembe görmenizi sağlayan, etrafa gülücükler saçtığınız, yerinizde duramadığınız yani aşık olduğunuz zaman aşkın vücudunuza neler yaptığından bahsedeceğim. Her ne kadar aşkla ilgili ızdırap çekmek, yataklara düşmek hatta aşkından ölmek gibi birçok söylem bulunsa da yapılan bilimsel araştırmalara göre karnımızda uçuşan kelebeklerin sağlığımıza faydası yadsınamaz. Siz aşkınız için savaşırken aşk da sizin için hastalıklarla ve stresle savaşır, bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Aşk, hem ruhsal hem de fiziksel sağlığınızı etkiler.

Aşkın en büyük faydasının stresi azaltmak olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Bir stresle baş etme yöntemi olarak aşk, depresyon ve anksiyete bozukluklarından kalp hastalıklarına kadar birçok hastalığa karşı koruyucudur ve iyileşmeyi kolaylaştırıcıdır. Aşkın, yüzyıllardır etkileri incelenmiş ve farklı şekillerde faydalanılmıştır. Örneğin, Budist geleneğinde öfkeyi faydalı bir duyguyla değiştirmek için uygulanan bir meditasyon yöntemidir aşk. Günümüzde ise bilimsel gelişmeler ile yapılan araştırmalar bize aşkın faydalarını nörolojik ve fizyolojik kanıtlarla sunmaktadır. Aşkın, uzun vadede kalp krizi riskini azalttığı, kalbin ömrünü uzattığı bilimsel olarak da kanıtlanmış bir gerçek.

Tabi ki sadece bunlarla bitmiyor aşkın faydaları. Stresin panzehiri olarak gösterilen aşk sayesinde vücuttaki stres hormonu kortizolün azalmasıyla şeker ve kolesterol döngüsünde düzelme izleniyor ve damarlar korunuyor. Yapılan araştırmalarda mutlu birliktelik yaşayan çiftlerin, vücuttaki stres hormonlarının azalmasına paralel olarak kolesterol seviyelerinin de daha düşük olduğu ortaya çıkmış… Mutlu çiftlerin beslenme alışkanlıklarının daha kaliteli olması da kolesterol dengesini olumlu etkiliyor. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu sıcak bir kucaklaşma sonrası gelecek 10 dakikalık sıcak bir konuşmanın, tansiyonu düşürdüğü ortaya çıktı. Bu etkinin temelinde vücutta artan gevşeme hormonu oksitosin bulunuyor. Oksitosin hormonunun salgılanmasıyla birlikte baş ağrılarının ciddi şekilde azaldığı da araştırmalar sonucunda ortaya çıktı. Mutluluk hormonlarının etkisi, çoğu ağrı kesiciden kat kat daha etkili. Aşık olan insanların mutluluğu yüzlerine de yansıyor diyebiliriz. Aşıkken salgılanan hormonlar cildi güzelleştiriyor ve sivilcelerin azalmasını sağlıyor. 

Mutlu bir birlikteliğe sahip insanların yalnız yaşayanlara oranla daha uzun yaşadıklarını biliyor muydunuz? Araştırmalara göre yalnız yaşayan insanlarda depresyon ve sağlıksız beslenmenin daha sık, sigara ve alkol tüketiminin de fazla olduğu ortaya çıkmış. Bilimsel çalışmalar, tek başına yaşayan kadınların ortalama 2 yıl, erkeklerin de ortalama 6-7 yıl daha az yaşadığını gösteriyor. Aşık olunca beynin salgıladığı dopamin, endorfin ve seratonin gibi hormonlar kişiye mutluluk verirken, adeta birer antidepresan etkisi yaratıyor ve kalp damarları depresyonun zararlı etkilerinden korunuyor. Endorfin ve seratonin salınımının etkisi ile bağışıklık sistemimiz güçlenir ve soğuk algınlığından kansere kadar her hastalıkta aşkın hem koruyucu hem iyileştirici etkisini görürüz.

Kanser hastalıklarında bağışıklık sisteminin güçlü olması özellikle önleyicilik adına büyük etkendir. Kanserle ilgili yapılan araştırmalarda aşk ile değişen hormon ve nörotransmitterlerimizin kanser tedavisinde destekleyici ve tedaviden alınan faydayı arttırıcı etkisi olduğu belirtilmektedir. Aşkın bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile kanser hücrelerinin oluşması engellense de mucizevi bir tedavi yöntemi olarak görülmemelidir. Aşkla birlikte değişen hormonlar tokluk hissinde artışa neden olarak kilo vermeye yol açabilir. Ayrıca bu hormonal değişimle birlikte aşık olan kişi daha neşeli ve hareketli olduğu için de kilo kaybı yaşayabilir. Zihnin sürekli aşık olunan kişiyle meşgul olması ve daha çok aşkın hazzının aranması ile uykuya olan ihtiyaç da azalır. Özetle sağlığımız için en etkili ilaç; aşk.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat