MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
SAĞLIKLI BESLENEMEME SORUNSALI
Esra SARI
YAZARLAR
17 Ağustos 2019 Cumartesi

SAĞLIKLI BESLENEMEME SORUNSALI

Dünyada ve Türkiye’de en büyük sağlık sorunlarından bir tanesi ‘obezite’. Bu hafta obezite konusu üzerine yoğunlaşacağız.

Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer alıyor. Gelişmiş ülkelerin ve gelişmekte olan ülkelerin en büyük sorunlarından biri olan obezite, geleceğimizi de etkiliyor. Kişinin hem sağlığını etkiliyor hem de yaşam kalitesini düşürüyor. Bunun yanında ekonomik ve sağlık sorunlarına da yol açıyor.

Obezite ciddi bir sağlık sorunudur. En genel tanımıyla genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından da obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak açıklanmıştır.

İnsanın büyümesi ve gelişmesi; sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli ve dengeli miktarda alıp vücutta kullanabilmesidir. Karın doyurmak, açlığı bastırmak, canının çektiği şeyleri yemek veya içmek değildir. Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır.

Buna paralel olarak, günümüz teknolojisindeki gelişmeler, yaşamı kolaylaştırmakla birlikte, günlük hareketleri önemli ölçüde sınırlamıştır.Anlaşılacağı üzere obezite; besinlerle alınan enerjinin (kalori) harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması sonucu ortaya çıkan, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Son 40 yılda Türkiye’de obezite oranında büyük bir artış kaydedildi. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 2016’da kadınların yüzde 39,2’si obez, yüzde 69,3’ü şişman ve obez grubunda sınıflandırıldı. Erkeklerde ise bu oran sırasıyla yüzde 24,4 ve yüzde 64 olarak gerçekleşti. En fazla ölüme ve sakatlığa yol açan risk faktörleri bakımından yüksek vücut kitle endeksi Türkiye’de 2016’da ilk sıraya yerleşti. 2005’te ise ilk sırada tütün ürünleri yer alıyordu.

Türkiye’de gelecek yıllarda obezite büyük bir sorun olabilecek sağlık- ekonomik sorunlarından. Ama son yıllarda yaşanan ekonomik sorunlar ve enflasyonun yükselmesi özellikle gıda sektörüne yansıdı. Gıda fiyatları arttı ve artmaya devam ediyor. Özellikle sağlıklı besin grubu dediğimiz peynir grubu ve et ülkemizde maalesef çok pahalı. Belli ekonomik sınıfın altında olan insanlar ister istemez sağlıklı beslenme sorunu ile karşı karşıyalar. Belli ekonomik gıdaların ucuz olması gerektiğini düşünüyorum. Tabii artan maliyetler enflasyonu artırdığı için direk gıda sektörünü etkiliyor. Çoğu kişinin sağlıklı beslenmek için bütçesinden o kadar parayı ayırabileceğini düşünmüyorum. Sağlıklı beslenme ekonomik durumla alakalı bir olgu haline geldi. Gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde obezite sorunuyla karşılaşmasının temel sebebi de bu.Sevgili okurlar biz sonraki yazımda görüşmek üzere. Aşağıya şişman ve obezite arasındaki farkları anlatmaya çalıştım.

Peki, şişman ve obez ne anlama geliyor?

Şişmanlık ve obezite, vücutta sağlığı olumsuz etkileyebilecek düzeyde fazla yağ birikmesi olarak tanımlanıyor.Yetişkinlerde şişmanlık ve obezite sınıflandırması için genel olarak kilo-boy oranını belirleyen vücut kitle endeksi kullanılıyor. Bu endeks, kilo cinsinden vücut ağırlığının metre cinsinden boyun karesine bölünmesi ile bulunuyor.Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, şişmanlık ve obeziteyi belirleyen rakamlar şöyle: Yetişkinlerde vücut kitle endeksi 25 ve üstü olanlar şişman, 30 ve üstü olanlar obez olarak tanımlanıyor. Ancak vücut kitle endeksi kaba bir ölçüt olarak ele alınıyor; zira şişmanlık derecesi kişiden kişiye değişebiliyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat