MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
SEYRE DEVAM
Serkan KUMDAKÇI
YAZARLAR
17 Temmuz 2018 Salı

SEYRE DEVAM

Dünya kupasının nefes kesen heyecanı pazar günü tamamlandı. Fransa, Hırvatistanı 4-2 yenerek 21. Dünya kupası organizasyonunun sahibi oldu. Nijerya, Kostarika, Panama, Fas, Tunus vs. 32 takım mücadele etti, zevkle izledik. Bazı maçlar sıkıcıydı ama bazıları çok zevkli ve sürükleyiciydi. Bu maçları izlerken bizim ligimizdeki maçlardaki futbol anlayışı ile dünya futbol ekolünün farklılıklarını insan daha net görüyor. 

VERGİ CENNETİ GİBİ
Dünyanın birçok takımını izlediğimiz turnuvada maalesef Türkiye yoktu. “Türkiye’de spor acaba az mı destek görüyor ya da alt yapı yatırımları yeterli düzeyde değil mi?” gibi sorular akla gelebilir ancak şunu söyleyebilirim, vergisel olarak baktığımızda Türkiye sporcular için bir vergi cenneti ülke konumunda olabilir. Neden mi? Mesela aldığı ücretin yarısının vergi olarak ödendiği ülkelerde spor ücreti alan futbolcular var. Örneğin, İspanya’da sporcular da dahil olmak üzere ücret gelirlerine uygulanan vergi oranı yüzde 45. Türkiye’de ise ücret gelirleri, genel olarak artan oranlı vergi dilimleri itibariyle kaynağından kesilerek vergilendiriliyor. 2018 için 120 bin lirayı aşan ücret gelirleri yüzde 35 gelir vergisine tabi. Sporculara ödenen ücretler ise, uygulaması 2019 sonuna kadar uzatılan madde hükmü ile yine kaynağında kesinti yoluyla ancak aşağıda belirtilen sabit oranlarda vergilendiriliyor:

Lig usulüne tabi spor dallarında;
1) En üst ligdekiler için yüzde 15,
2) En üst altı ligdekiler için yüzde 10,
3) Diğer liglerdekiler için yüzde 5,
4) Lig usulüne tabi olmayan spor dallarındaki sporculara yapılan ödemeler ile milli sporculara uluslararası müsabakalara katılmaları karşılığında yapılan ödemelerden yüzde 5.

Ülkemizde sporculara ödenen ücretlerin vergi oranının, en üstü yüzde 15 olmak üzere 2019 yılına kadar sabitlenmiş olması spora ve sporculara sağlanan bir ayrıcalıktır. Bunun yanında, sporla ilgili sponsorluk harcamalarının, amatör sporlarda tamamı, profesyonel sporlarda ise yarısı, vergi mükellefleri açısından vergi matrahından indirilebiliyor. Bu da ülkemizde spora sağlanmış önemli başka bir destek.

******
Spora bir vergi desteği düzenlemesi de geçtiğimiz ay yürürlüğe girdi. Bu defa destek sadece amatör spor branşları ile ilgili ama buradan sağlanan vergi desteğini alt yapı harcamalarında kullanmak verilen desteğin amacına ulaşması açısından çok önemli.
Düzenleme, 27 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7103 sayılı Kanun’la Spor Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’a eklenen bir maddeyle yapıldı. Sporcu ücretleri üzerinden kesilerek ödenen gelir vergisinin, maddede sayılan harcamalarda kullanılmak üzere ilgili kulüp veya şirketlere iadesi öngörüldü. Maliye Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığına da uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirleme yetkisi verildi. Söz konusu Bakanlıklar bu yetkiyi 13 Haziran 2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Yönetmelikle kullandı ve uygulama usul ve esaslarını belirledi. Böylece amatör spora destek düzenlemesi yürürlüğe girmiş oldu.
Yönetmeliğe göre, iade edilebilecek vergi tevkifatları, sadece sporculara ödenen ücretler üzerinden kesilen ve beyan edilerek vergi dairesine ödenen tutarlarla sınırlı. Sporcular dışındaki diğer spor çalışanları, çalıştırıcı personel ile idari hizmetler, destek hizmetleri ve diğer görevlerde çalışan personelin ücretlerinden kesilen vergiler iade kapsamında değil.
Uygulama, özetle şu şekilde olacak:
• Spor kulüpleri ve sportif alanda faaliyette bulunan sermaye şirketleri, düzenleme amaçlı kullanılmak üzere, Türkiye’de kurulu bankalarda bir hesap açacaklar.
• Sporculara yapılan ücret ödemeleri üzerinden kesilen vergiler, ilgili aya ilişkin muhtasar beyanname ile yasal süresinde beyan edilecek ve tahakkuk eden stopaj gelir vergisi tutarları vadesinde ödenecek.
• Sporculara ödenen ücretlerden kesilen vergilere ilişkin olarak Yönetmelik ekinde yayımlanan bildirim, elektronik ortamda doldurulacak ve ilgili aylarda verilecek muhtasar beyannamenin eki olarak gönderilecek.
• Beyan edilerek ödenen stopaj gelir vergisi tutarları, vergi dairelerince, tahsil edilen tarihi takip eden beş iş günü içerisinde ilgili iş veren adına açılan özel hesaba aktarılacak.

Yönetmeliğe göre, özel hesaba aktarılan tutarlar ancak şu ödemelerde kullanılabilecek:
• Amatör spor dallarında sportif faaliyet gösteren sporculara, bunların çalıştırıcılarına ve diğer spor elemanlarına yapılan ücret ve ücret sayılan ödemeler.
• Kapsamdaki sporcu, çalıştırıcı ve diğer spor elemanlarının, sportif faaliyetlerine ilişkin iaşe, ibate, seyahat, sağlık, eğitim-öğretim harcamaları ile amatör spor dallarına ilişkin hazırlık kampları, müsabaka, malzeme ve ekipman, vize, lisans, tescil ve katılım harcamaları.
Özel hesaba aktarılan paraların amaç dışı kullanılması halinde, iade edilen tutarlar ceza ve faiziyle istenecek.

******
Spor ve sporcuya destek açısından son derece cömert bir vergi mevzuatımız olduğu halde dünya şampiyonasında takımımızı izleyemedik. Verilen bu vergi destekleri, futbol kulüplerinin yapılarını futbol endüstrisinde üretim yapamaz ve verimsiz hale getirmişe benziyor. Çünkü bu vergi cazibesi, yabancı oyuncuların iştahını kabartıyor. Netice olarak aldığı ücretlerden neredeyse vergi bile vermeyen sporcularımızı izleyemezken, aldığı ücretin yarısını ülkesine vergi olarak veren futbolcuları izledik. Bu yapıyla sanırım daha çok turnuva biz olmadan oynanacak. Ne diyelim seyre devam...

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat