MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
SİNSİ TEHLİKE -2
Sedat ERİŞ
YAZARLAR
9 Aralık 2016 Cuma

SİNSİ TEHLİKE -2

İnsanlar, özellikle gençler, uyuşturucu batağına neden saplanır?
Hangi faktörler bu illete insanı sürükler?
İnsanları, gençleri uyuşturucu kullanmaya yönlendiren nedenler nelerdir sorularına cevap arayalım;

1- Aile Faktörü;
Anne ve baba desteğinin az olması;
Özellikle sosyete denen kendini modern aile tanımlayan, anne ve babanın gencin alkol kullanımına izin verici, fazla toleranslı bir tutum içinde olması anne ve babanın çocuklarına ilgisizliği ve evladının içinde olduğu arkadaş gruplarını incelememesi gibi kısaca ailenin çocuğun uyuşturucuya yönelten sebeplerdir.
Bu noktada ailelere birkaç söz söylemek ve onların bu konuya el atmalarını sağlamak uyuşturucuyla mücadelenin olmazsa olmazıdır.
Anneler, babaların tehlikenin kapıya dayandığı zaman feryat ve figan etmesi yarar sağlamaz.
Esrar, eroin ve özelikle bonzai gibi sarhoş edici maddeler, kişinin nefsine müptela olmuş, nefsi hedef alan tehlikelerdir.
Çocuğunuzun ölümüyle sonuçlanacak riskler taşır bu kimyasal maddeler.
Sizler, içinde bulunduğunuz toplumunun, çocuğunuzun, komşunuzun genel durumuna bakarak gördüğünüz tehlikeli bir durumda hemen tedbir almalısınız.
Uyuşturucu gibi maddelerden çocuklarınızı korumanız gerekiyor.
Tüm aileler çocuğunuz ve komşu, mahalle çocuklarının ne yaptığıyla ilgili çok dikkatli olmalısınız. Aileler bu konuda duyarsız, dikkatsiz ve aman sendeci davranırsa ALLAH KORUSUN ama gün gelir ömrünüz sonuna kadar ağır bir fatura ödersiniz.

2- Sosyal Faktörler:
Yaşam stresleri (göç, işsizlik vs);
Madde kullanan arkadaş grupları içinde olmak; Düşük okul başarısı;
Düşük sosyoekonomik düzey;
Cinsel ya da fiziksel taciz yaşama türünden sosyal etkiler insanımızı, gençleri uyuşturucu batağına sürükleyen başlıca unsurlardır.

3- Genetik Faktörler:
Araştırmalar göstermektedir ki özellikle alkol bağımlılığı genetik yatkınlıkla yakından ilişkilidir.
Hatta evlatlık verilmiş kişilerde alkolik olma sıklığının, kendilerini yetiştiren aileden daha fazla biyolojik anne ve babalarındaki alkolizmle ilişkili olduğu bulunmuştur.
Alkolizme yatkınlık alkole dayanıklılık şeklinde nesilden nesile aktarılmaktadır.
Yani alkole daha dayanıklı olanlar çok içtikleri halde az etkilendikleri için daha çok içerler ve sonunda daha kolay alkolik olurlar ve bu özellik yani alkolün etkilerine dayanıklı olma kalıtımsaldır. Özellikle babası ya da erkek kardeşinin alkol problemi olan erkekler sosyal içicilikten bile sakınmalı, alkolden tamamen uzak kalmalıdırlar.
Uyuşturucu çemberine girmiş insanlarımıza, uyuşturucuyu tanımayan ailelere ek bir bilgi olarak UYUŞTURUCU MADDELERİN YAPTIĞI ETKİLERDEN SÖZ EDELİM.
İlk ve en önemli etki psikolojik bağımlılık dediğimiz unsurdur. Bu bağımlılık türünde kişi sarhoş olmak, heyecan duymak, keder ve sıkıntılardan uzak kalmak, hayale dalmak için uyuşturucu maddeye karşı şiddetli arzu duyar.
Maddeyi bulamadığı zaman, hayatının zindan olacağı endişesini taşır. Bu ruhsal durumdan sonra fiziki baygınlık denilen etki arkadan gelir.
Bu durum bünyenin fiziksel olarak uyuşturucu maddeyi istemesi halidir.
Kullanılmadığı zaman fiziki ve psikolojik tepkiler başlar.
Bunlar ürperme, titreme, şiddetli adale ağrıları, nöbetler, kusma, nefes ve tansiyonlarda değişmelerdir. Uyuşturucuya alışkanlık ilerledikçe alınan maddeden beklenen neticeler bağışıklık nedeniyle alınmaya başlar. Başka bir ifade ile önceki doz aynı tesiri göstermez.
Bu sebeple kullanan bağımlılar doz arttırma ile amacına ulaşır.
Uyuşturucu madde kullanımında büyük oranlara varan ölüm hallerinin sebebi doz artırmanın sonucunda olur
Bağımlı, piyasadan aldığı uyuşturucunun saflık derecesini bilmez veya dozu bünyesinin dayanma gücü ötesinde artırır ve sonuçta ölüm meydana gelir.

Devam edecek…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat