MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI (STK)
Kadriye CİRİTCİ
YAZARLAR
25 Mayıs 2022 Çarşamba

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI (STK)

Sivil Toplum Kuruluşları ülkelerin lokomotifidir.  

Ülkemizde STK’ların önemli bir kısmını vakıflar ve dernekler oluşturmaktadır. STK’ların kapsamı geniş bir biçimde değerlendirildiğinde içerisinde vakıflar ve derneklerin yanı sıra birlikler, kooperatifler, sendikalar, meslek odaları ve partiler gibi farklı amaçlar için oluşturulan örgütler bulunmaktadır. 

Vakıf ve dernekler topluma yararlı bir hizmet geliştirmek için kurulmuş yasal topluluklardır ve herkese yardım etmek için kurulmuşlardır. 

Temsili demokraside yönetime halkın sesini duyurmak için bir kuruma ihtiyaç duyulmuş ve bu da STK’ların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Gönüllülüğün esas olarak kabul edildiği STK’lara destek veren her birey gönül işçisidir. 

Zaman ve bütçeyle önemli bir kaynak sağlayan gönüllüler, sosyal sorumluluk bilinciyle toplumsal yaşama da yön vermektedirler. Toplumların huzuru ve refahı için Sivil Toplum Kuruluşları gerektiği yerde uzlaşı sanatı sergileyerek ellerini taşın altına koymalıdırlar.

 Tüm yönetim kadrolarıyla birlik ve beraberlik içerisinde hoşgörü ve huzurun en önemlisi de insanı, insan yapan manevi değerlerini korumalı, ülke adına faydalı işlere imza atmalıdırlar. Yönetenler ve yönetilenler için en sağlam köprü olmalıdır. İnsan doğası gereği toplu yaşama ihtiyaç duyar. 

Sivil Toplum Kuruluşları insanları gerek iş yaşamlarında gerekse sosyal yaşamlarında birbirine yakınlaştıran, geliştiren, kazançlarına katma değer katan faydalı kuruluşlardır. 2020 yılı itibarıyla Türkiye’de 121.720 dernek, 5.775 vakıf, 604 sendika, 3.003 oda ve 53.259 kooperatif bulunmaktadır. 

Toplamda 184.361 sivil toplum kuruluşu olduğu görülmektedir. Sayıları her geçen gün artan STK’ların barışın, uygarlığın çimentosu olan toplumsal bağlarda ve dayanışmanın önemli olduğu gün geçtikçe daha da iyi anlaşılmaktadır.  

Değişen dünya düzeninde dijitalleşmenin hızına yetişmek gerçekten zor. Dijitalleşmenin getirdiği yeni alışkanlıklar, yeni işler ve yeni hayatlar ile artık gerek bireyler gerekse kurumlar olsun bu ‘dijital hayat’tan bağımsız kalamıyor. 

STK’lar için de durum değişmiyor. Gönüllülere ulaşma ve insanlara ilham vermek için sosyal medyanın gücüne inanıyor. Hal böyle olunca da, STK’lar dijitalleşme yarışında teknolojik yatırımdan kaçınmıyor.  

Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) yapmış oldukları ulusal ve uluslararası projeler ile dünyada önemleri artmış bu artışla beraber işlerini yapabilmeleri için de profesyonellere ihtiyaç duyan büyük kuruluşlara dönüştürmüştür. 

Türkiye’de üçüncü sektörde yer alan kuruluşları anlatmak için kullanılan en yaygın kavram “sivil toplum kuruluşu” ifadesidir. 

Türk Dil Kurumuna göre “toplumdaki çeşitli sorunları bağımsız olarak ele alıp kamuoyunu bilgilendirme ve aydınlatma görevi yapan, öneriler sunan her türlü birlik, sivil toplum örgütü” olarak tanımlanmaktadır.

 Sivil Toplum Kuruluşlarının önemi Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleriyle de ülke için ne kadar değerli olduğunu ifade etmektedir.   

En iyi kişi kendinden çok, ait olduğu toplumu düşünen, onun varlığının ve mutluluğunun korunmasına kendini adayan insandır. 

Mustafa Kemal ATATÜRK  

Demokrasi, çoğulculuk, hoşgörü, sivil katılım ve vatandaşlık bilinci güçlü bir sivil toplumun temel değerleridir. STK’ların varlığı ve yaygınlaşması güçlü bir sivil toplum kültürünün oluşmasına bağlıdır.

 Türkiye’nin kalkınma sürecinde STK’ların hukuki zemininin sağlamlaşması, sayısının ve niteliğinin artması, karar alma süreçlerine daha fazla katılımı, mali yapısının ve insan kaynağının güçlenmesine bağlıdır. 

Sivil Toplum Kuruluşlarına (STK) toplumun tüm kesimlerinin daha etkin katılımının sağlanmasını, sivil toplum dostu insanların artarak çoğalması dileğiyle …  

Saygılarımla

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat