MENÜ
Ankara 18°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
“SİZE BÖYLE BİR ŞEYİN OLMASI YAZIK!”
Mehmet GÖKTÜRK
YAZARLAR
5 Ocak 2017 Perşembe

“SİZE BÖYLE BİR ŞEYİN OLMASI YAZIK!”

İstanbul’un evrensel eğlence mekanlarından Reina’da gerçekleşen terör saldırısının ardından yaralılar da ülkelerine dönüyor. Katliamdan yaralı olarak kurtulan ABD vatandaşı William Jacob Raak’ın havaalanında basın mensuplarının sorularını cevaplandırırken, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu, ettiği sözlerle net bir şekilde ortaya koydu. Başlıktaki ifade de ona aittir. 
Son günlerde artan bazı olayları “organize” ve “kökü dışarda” olarak değerlendirenlerin sayısı gittikçe artıyor. 2017 yılına girildiği ilk saatlerde, İstanbul Ortaköy’deki Reina gece kulübüne yönelik terör olayını “Türkiye’ye karşı topyekün saldırının da düğmesine basıldı” şeklinde okuyanlar çoğunlukta. Bunun, sadece hükümeti destekleyen belli kişilerin açıklamalarından ibaret olmadığını, sağduyu sahibi milli ve yerli olan kesimlerin de gelinen durumu bu şekilde algıladıkları, sosyal medyadaki paylaşımlarından anlaşılıyor.
Son duruma bakınca, çok açık ve net bir şekilde görülen şudur; Fırat Kalkanı ile Suriye’deki hesapları bozulan güçler tüm unsurlarıyla saldırıya geçmiştir. Türkiye’nin yaptığı askeri hamlelerle PKK/PYD ve DEAŞ’in bölgeden temizleyeceği bir süreçte, bu örgütlerin ipini elinde tutan ülkelerin, Türkiye’yi teslim alacak yeni bir kaos planını devreye soktukları anlaşılıyor. Bunları sadece bizim gibi milli, yerli, vatansaver ve milliyetçi olarak bilinenler değil, aynı zamanda bizlerle tanışıp, bizlerle beraber olan yabancı uyruklu insanlar da görüyor.
Kanlı Reina saldırısından yaralı olarak kurtulan ABD vatandaşı William Jacob Raak’ın, Türkiye’ye tekrar gelmeyi istediğini söylerken kullandığı ifadeler, onun da Türkiye’ye yapılan saldırıları, bizim anladığımız şekilde anladığını ortaya koyuyor.  Gazetelerde yayınlanan açıklamasında Raak, “Büyük bir trajediydi. Kulübün içinde ne olduğu konusunda konuşmak istemiyorum. Çok güzel bir ülke burası. Size böyle bir şeyin olması çok yazık. Buradaki herkes için de, böyle düşünüyorum. Çok üzücü. Herkese en iyi dileklerimi iletiyorum. Çok iyi insanlarla tanıştım. 9 kişiydik. 7 kişi yaralandı.Tekrar gelmeyi isterim, biraz daha güvenli olduğunda. Çok güzel bir ülke insanlar da iyi. Bu talihsizlik için üzgünüm. Çok iyi adamlarla tanıştım, bu adam sürekli yanımdaydı. Four Seasons Oteli benimle sürekli ilgilendi “ diyebilmişti.
Bu olay terör örgütlerinin aynı merkezden yönetildiği gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi. Son dönemde yaşanan ve en ince ayrıntısına kadar planlandığı anlaşılan saldırılardan sonra, bazı sosyal medya hesaplarının harekete geçirilerek,  toplumun ayrı ayrı tüm kesimlerini birbirlerine karşı kışkırtma planının devreye sokulmaya çalıştığı da gözden kaçmadı. Örneğin, saldırı yapılan mekanın sahibinin mezhebi üzerinden provokasyona başlayan bazı hesaplar ve sitelerin yanı sıra, Diyanet’in her yıl başı öncesinde yapmayı adet edindiği Yeni Yıl ile Noel kutlamalarının karıştırılmasını engellemeye yönelik hutbesini de paylaşarak hedef göstermeye çalışan hesap ve sitelerin sayısı da az değildi.
Bir ve beraber olursak her şeyin üstesinden geliriz. Bir ve beraberliğin en önemli ayağını ise hükümetin ve dolayısıyla kamu bürokrasisinin alacağı kararlar ve uygulamaları teşkil etmektedir. Partizancılık başta olmak üzere, eş-dost-yandaş kayıran yaklaşımlar terk edilerek, liyakat ve ehliyetin ön planda tutulduğu bir samimiyetle, hak ve adalet kurallarının işlediği bir yönetim anlayışıyla birlik ve bareberliğin çimentosu kolaylıkla oluşturulabilir.
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat