MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
SOĞUK MEDENİYET FİNLANDİYA
Oğuzhan SARI
YAZARLAR
20 Temmuz 2019 Cumartesi

SOĞUK MEDENİYET FİNLANDİYA

Bir İskandinav ülkesi olan Finlandiya, soğuk bir ülke olmasına rağmen bu özelliğinden ziyade örnek eğitim sistemi, yaşanılabilir ülkeler sıralamasında üst basamaklarda olması, suç oranının düşüklüğü, insana saygısı, dünyada ün salmış markaları ile ön plana çıkıyor. Öyle ki, 5 milyona yakın nüfusa sahip olan bu ülkede kişi başına düşen milli gelir tüm dünya ülkeleri arasında 15. sırada. Bu rakamın bugün Avrupa’nın birçok büyük ülkesinden daha yukarıda olduğunu söylemekte fayda var. Hatta Avrupa’nın lokomotifi Almanya’dan bile...

En başta bugünkü Finlandiya’yı Finlandiya yapan özellikler arasında suç oranının düşüklüğünden de bahsetmiştik. Evet, Finlandiya dünyadaki en düşük suç oranına sahip ülkeler arasında üst basamaklarda kendine yer buluyor. Global Finance’ın yaptığı araştırmada, dünyadaki ülkeler arasında bu anlamda İzlanda listenin başında yer alırken Finlandiya ise kendine 3’üncü sırada yer buluyor. Aynı araştırmada ülkemizin 107’inci sırada olduğunu da ekleyelim. Parlementer sistemle idare edilen bu ülke demokratik anlamda da çok gelişmiştir. Finlandiya’da insana verilen önem bir hayli fazladır. Bu soğuk memleket ön plana çıkan özelliklerden bir tanesi de trafik ceza sistemi. Finlandiya’da trafik cezaları kişinin gelir düzeyine göre belirlenmekte. Şöyle ki aynı trafik suçunu işleyen bir zengin ile bir fakir yahut orta gelirli vatandaş aynı meblağları ödemiyor.

Finlandiya teknolojik durumu açısından da dünyada isim yapmış ülkelerden bir tanesi. 2000’li yılların efsane cep telefonu markası Nokia halen tüm dünyada en çok satan cep telefonu markasıdır. Bugün ise Nokia akıllı telefona geçişe ayak uydurmayıp piyasadan silindi desek yeri var. Linux gibi dünyada popüler olarak kullanılan internet tarayıcısı da yine Finlandiya’da icat edilmiştir. Bulunmuş olduğu coğrafi konumu itibariyle soğuk bir ülke olan Finlandiya’da insanlar saunaya ayrı bir önem atfetmekte Zira bu 5 milyon nüfusa sahip olan soğuk ülkede yaklaşık 2 milyon sauna olduğu biliniyor.

Finlandiya’yı tüm dünyada bugünkü ününe kavuşturan en önemli etkenlerden biri de farklı ama bir o kadar da başarılı olan eğitim sistemidir. Ülke, dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip olmakla ön plana çıkıyor. Dolayısıyla diğer ülkeler tarafından takdir toplarken örnek de alınıyor. Peki Fin eğitim sitemini hem başarılı hem de farklı kılan bu özellikler neler? Dilerseniz biraz bunlardan bahsedelim. Öncelikle, Fin eğitim sisteminde ev ödevi diye bir kavram yok. Çocuklara asla ev ödevi verilmiyor. Bunun yanında ders saatleri ise oldukça kısa. Fin okullarında öğrenciler sadece 4 saat eğitim görüyor. Bununla birlikte ders araları oldukça uzun. Her ders arasına öğrencilere koşup oynayacakları, arkadaşlarıyla vakit geçirecekleri 1 saat tenefüs veriliyor. Dolayısıyla öğrenciler okulu sıkıcı bir yer olarak görmüyor ve arkadaşları ile vakit geçirip sosyalleşirken bir yandan da iletişim becerilerini geliştiriyor. 

Öğrenciler için tam bir cennet olan bu okullarda eğitim herkese tamamen ücretsiz. Böylelikle toplumun her kesiminden öğrenci bir arada eğitim görürken sınıflar arası kopuklukta en başından silinmiş oluyor. 

Öğrencilerin ve öğretmenlerin okullarda bir arada yemek yemesi, sınıflara ayakkabısız girilmesi de Fin eğitim sisteminin öne çıkan ilginç özellikleri arasında. Eğitim sisteminin önceliklerinden bir tanesi de öğrenciye eğitim hayatının sonunda mutlaka mutlu olabileceği bir meslek kazandırabilmek. Dolayısıyla okullarda buna yönelik çalışmalar yapılıyor. 

Bu özellikleriyle Fin eğitim sistemi dünyadaki en önemli ve en etkili eğitim sistemleri arasında yer alıyor. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat