MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
SONBAHARIN TADINI SİNEMADA ÇIKARMAK İSTEYENLERE…
Gülçin KARLI İPEK
YAZARLAR
13 Ekim 2018 Cumartesi

SONBAHARIN TADINI SİNEMADA ÇIKARMAK İSTEYENLERE…

Yazın yakıcı aydınlığı son günlerini yaşıyor artık. Havalarda insanı üşütmese de ürperten bir serinlik var. Bir bakıyorsunuz güneş açmış bir bakıyorsunuz gökyüzü bulutlarla kaplanmış, gri bir şehir. Birden yağmur yağıyor sonra bakıyoruz güneş açmış. Akşamları üşüyoruz artık. Çünkü sonbahara girdik. Ve artık kahvemizi alıp evde kitap okumanın, camdan yağan yağmuru izlemenin ve sinema salonlarına akın etmenin zamanı geldi. Ben de bu yazımda sizler için sonbaharda izleyebileceğimiz şu an vizyonda olan güzel filmlerden birkaçını köşeme taşımak istedim.
Örneğin, 5 Ekim’de vizyona giren dram ve komedi türünde olan, senaryosunu ve yönetmenliğini Müfit Can Saçıntı’nın yaptığı “Babamın Ceketi” filmi komedi severler için güzel bir tercih olabilir. Seyirci yorumlarına baktığımda bu filmin Mandıra Filozofu kadar tutulmadığı da aşikar. Filmin hikayesi şöyle: Ferhat (Mert Turak), babası İbrahim (Müfit Can Saçıntı) tarafından bin bir emekle okutulmuş, sonunda eğitimini tamamlamasına rağmen henüz iş bulamamış bir gençtir. Sevgilisi Aslıhan’ın (Elif Nur Kerkük) babası Hulusi (Erkan Can), sağlık sorunlarından dolayı kızının bir an önce evlenmesinde ısrarcı olunca kız istemeye giderler. Ancak Hulusi, Ferhat’ın önce iş bulmasını ister. Bunun üzerine harıl harıl iş aramaya başlayan Ferhat, ne kadar uğraşsa da bir iş bulamaz. Babası da oğlu için iş aramaya başlasa da olumlu sonuç alamaz. Ferhat sonunda her şeyi göze alarak çok daha zor ve tehlikeli maceralara atılacaktır. 


Bazılarımız aksiyon türünde filmlere bayılır. Hele bir de komedi yanı da olunca kaçırmak istemeyenler olabilir. Hem aksiyon hem komedi bir arada olsun diyorsanız “Johnny English Tekrar İş Başında” filmi tam da size göre. Süresi 88 dakika ve İngiliz yapımı olan bu film Birleşik Krallık’a düzenlenen bir siber saldırının sonucunda ülkenin bütün aktif gizli ajanlarının kimlikleri deşifre olunca, hackerı bularak meseleyi çözmenin emekliye ayrılmış Johnny English’e (Rowan Atkinson) düşmesini konu ediniyor.


Animasyon filmleri sevenler için ise çocuklarla da gidilebilecek, çekimleri tam bir yıl süren “İstanbul Muhafızları: Ab-ı Hayat Çeşmesi” güzel bir tercih olabilir. Türk yapımı olan 93 dakikalık bu animasyon filmin konusu ise şöyle: İstanbul Muhafızları çizgi filminin senaristi olan Aslı (Funda Güray), Ab-ı Hayat Çeşmesi’ni arayan 2 kişiyle karşılaşmıştır. O sırada Gümüşçüler Çarşısı ile ilgili yazı için araştırma yapmakta olan Aslı, İstanbul’un saklı hazinesinin sırrının gümüşçülerin güvencesinde olduğunu ve bu sırrın son sahibinin Veli Dede olduğunu öğrenir. Ancak bu hazine, tahmin edildiği gibi kıymetli maddeler ve ziynet eşyaları değil, içene sağlık ve gençlik aşılayan “ab-ı hayat” yani hayat suyudur. Aslı ve İstanbul Muhafızları, bu hazineyi koruyabilmek için büyük maceralara atılacaktır. Yorumlara bakılırsa film sadece çocukları kendine çekmiyor, herkesin gidebileceği tarzda bir yapım.


Sonbaharın da verdiği kasvetle dram tarzında filmlere gidip doya doya ağlamak isteyenlerimizde olabilir. Türk yapımı olan 98 dakikalık “Aydede” filmi dram severler için iyi bir tercih olabilir. Filmin konusu ise şu şekilde:  Annesi Rabia (Ezgi Mola) ve dedesi İlyas’la bir kasabada yaşayan, babasını daha önceden kaybetmiş küçük Bekir (Bilal Çelik), dedesini çok sevmektedir. Ancak dedesi ölünce, annesi ona dedesinin Ay’a gidip Aydede olduğunu anlatır. Bekir o günden sonra, E.T.’nin yerli uyarlaması Badi’deki gibi bisikletiyle uçarak Ay’a gidebilmenin hayalini kurmaya başlar. Rabia’nın ise bambaşka sorunları vardır: babasının ölümünün ardından ablası ve gözünü para bürümüş eniştesiyle miras kavgasına tutuşan Rabia, oturduğu evi ve çalıştığı tuhafiyeciyi ablasına kaybeder. Elinde bir tarlayla kalakalan kadın, miras mücadelesi verirken bir yandan da uzaktan uzağa yaşadığı bir aşkı herkesten saklamak zorundadır. Film çok güzel ve Ezgi Mola’da rolün hakkını tam olarak vermiş. 


Son olarak ABD yapımı bilim kurgu filmlerine bayılanlar için ise önerim “Venom: Zehirli Öfke”. 13 yaş üzerindekilerin salona alındığı filmin hikayesi ; Araştırmacı gazeteci Eddie Brock (Tom Hardy), başına gelen talihsiz bir olayın ardından, kariyerini yeniden ayağa kaldırabilmek için Life Foundation’ın gizli faaliyetlerini araştırmaya başlar. Bir tesiste denemeleri yapılan ortak yaşar-simbiyotla temas edince Venom adlı çok güçlü ve kontrolü zor bir yaratık ortaya çıkar.
Sonbaharın tadını sinemada film seyrederek çıkarmak isteyenler için yazmış olduğum şu an da vizyonda ve gösterimi devam eden filmler bu şekilde. Hepinize keyifli seyirler.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat