MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
SÖNMEYEN ATEŞ: ANADOLU ATEŞİ
Burcu ŞEN
YAZARLAR
21 Kasım 2019 Perşembe

SÖNMEYEN ATEŞ: ANADOLU ATEŞİ

Fırsat buldukça sosyal aktivitelere katılmaya çalışıyorum ve katıldığım bu aktiviteleri de sizlerle paylaşıyorum. Bu hafta paylaşacağım konu ise beni oldukça etkileyen, iyi ki gitmişim dediğim bir gösteri olacak. Başlıktan da anlayacağınız üzere Anadolu Ateşi’ni anlatacağım sizlere bu hafta.

Anadolu Ateşi’nin temel konsepti medeniyetler buluşmasıdır. Doğu ile batı kültürlerinin buluşmasını hedefleyen, evrensel barış mesajları veren bir dans portresidir. Halk danslarını bale, modern dans ve dansın diğer disiplinleri ile sentezleyerek dünyaya modern standartlarda bir gösteriyi, bir kültürel şöleni sunmaktadır. Kaynağını Anadolu’nun binlerce yıllık mitolojik ve kültürel tarihinden alan Anadolu Ateşi hemen hemen her yöreden derlenmiş 3000 halk dansı figürünü ve halk müziğini içinde barındıran özgün bir projedir. Mustafa Erdoğan imzasını taşıyan proje, Anadolu’nun binlerce yıllık kültür ve tarih mozaiğinin barışla harmanlanan ateşini tüm dünyaya tanıtmayı hedeflemektedir.

1999 yılında, yıllar öncesine dayanan bir hayali gerçekleştirmek üzere ilk adımını atan Mustafa Erdoğan, eski adı Sultan’s of the Dance olan projenin tempolu çalışmalarını başlattı. Önce gazetelere “dansçı aranıyor” ilanları verildi. 750 aday arasından 90 genç seçildi ve bir buçuk yıl sürecek zorlu bir çalışma temposu başladı. Günde 8, zaman zaman 16 saat süren çalışmalar... Kostümler hazırlandı, müzikler tamamlandı. Estetik egzersiz, diyetisyen ve masaj uzmanları ile çalışıldı. Strech ve yoga yapıldı. Çalışmalar halk dansları adımları, bale ve modern dans konularında yoğunlaştı. Dansçılar Anadolu ritimlerinin notasyonu konulu teorik dersler aldılar.

Ve 3 Mayıs 2001 tarihinde 3-4 gösteri için sahne alıp daha sonra yurt dışında sahnelenmesi planlanan gösterinin, aylar önce biletlerinin tükenmesi nedeni ile Türkiye’deki programının uzatılması kararı alındı. Anadolu Ateşi, 2002 yılında dünya turnesine başlayarak 97 ülkede (birçok ülkeye defalarca gidilmiştir) 4000 gösteri ile 40 milyonu aşan sanatsever tarafından izlendi. Bugüne kadar yapılan yurt dışı turneleri ve tanıtım çalışmalarıyla dünyanın sayılı dans toplulukları arasında gösterilen Anadolu Ateşi, ulusal kültürümüzün gücüyle, evrensele ulaşan en görkemli projedir. Ülkemizin büyük organizasyonlarında Eurovision 2004- Formula 2005-Universiade 2005’te sahne alan topluluk dünya basını tarafından ilgiyle izlenmiştir. Grup, Amerika’da New York Madison Square Garden, Chicago’da Chicago Theater, Fransa’da Bercy, Çin’de Çin Halk Parlamento Binası, Moskova’da Kremlin Palace, Mısır’da tarihi Muhammet Ali Camisi ve Piramitlerin Önü gibi dünyanın en önemli merkezlerinde gösteri yapmış ve başta cumhurbaşkanları, başbakanlar, krallar olmak üzere ülke liderleri tarafından ayakta alkışlanmıştır.

Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan bir röportajında, “Yıllardır Türkiye’nin her köşesinde sergilediğimiz gösterilerin verdiği tecrübe ile okullarda eğitim veriyoruz. Dünya üzerinde 40 milyon kişinin izlediği, emekçilerin alın teri ile ayakta tuttuğu bu dans grubunun yaşaması Karadeniz’in, Ege’nin, Anadolu’nun, Doğu’nun, topraklarımıza miras bıraktığı kültürümüzün yaşamasıdır. 15 yıldır alkışlanan bir dans topluluğunun, ülkemizin eşsiz müziklerini, geleneksel ve emek kokan kostümlerini günümüze revize ederek sahnelemesi bizim sahiplenmemiz gereken bir birleştirici güçtür; sanatın her dalında olduğu gibi...” demiştir. 

Dansçılığın, dünyada madencilikten sonra en ağır ikinci iş grubunda yer aldığını söyleyen Mustafa Erdoğan, ‘’Benim için disiplin başarılı olmak için olmazsa olmaz koşuldur. Dansçıların özel yaşamları da dahil her alana müdahale ederim. Biz bir meslek icra etmiyoruz, dans bizim için bir yaşam biçimidir. Dansçı gibi yaşamak zaten müthiş bir disiplin gerektiriyor.

Güne bale dersi ile başlıyoruz, ardından modern dans, halk dansları, ritim dersi ve yeni koreografilerin çalışılmasıyla devam ediyoruz. Arada özel kondisyon artırıcı dersler de yapıyoruz. Yani bir dansçı haftanın 5 günü yaklaşık 8’er saat egzersiz yapıyor’’ bilgisini verdi.

Erdoğan, dansçıların sürekli sağlık kontrolünden de geçirildiğini, beslenmelerinden vücutlarındaki yağ oranlarının dengelenmesine kadar kontrol altında tutulduklarını söyledi. Dansçıların her ay periyodik olarak yağ ölçümlerinden geçtiğini ifade eden Erdoğan, erkeklerde yağ oranının yüzde 8-9’u, kızlar da ise yüzde 12-13’ü geçmemesine özen gösterildiğini kaydetti.

Arkasına aldığı Türk bayrağını Amerika’dan Fransa’ya, Rusya’dan Çin’e, Mısır’a kıta kıta alkışlatan dansın emekçilerinin dünyada bilinen kıymetinin ülkemizde de teslim edilmesi gerekiyor. Size de Anadolu Ateşi’nin gösterisini en kısa zamanda izlemenizi öneririm.  

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat