MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
SPOR YAPMAK RUHSAL DİNGİNLİK İÇİN ŞART
Esra SARI
YAZARLAR
31 Ağustos 2019 Cumartesi

SPOR YAPMAK RUHSAL DİNGİNLİK İÇİN ŞART

Hemen herkesin bir dönem aklına gelen, birkaç denemenin ardından vazgeçtiği, ancak çoğu sağlık sorununu önlemek için de hayati önem taşıyan spor, herkesin yapmak istediği, ama bir türlü zaman bulunamayan aktivitelerden. “SPOR” sözcüğü her ne kadar olumlu hisler çağrıştırsa da, düzenli olarak spor yapmak söz konusu olduğunda maalesef tembellik ağır basıyor.

Spor salonuna düzenli olarak gidebilmek her zaman kolay olmayabiliyor. Gün boyu yapılan işler, stres, toplantılar derken günün tüm yorgunluğu kaplamışken bedeni, akşam bir de spora gitmek çoğu kişi için zulüm sebebi. Hal böyleyken bir de spor kıyafetlerini yıka, çanta hazırlık işleri bizim için kâbusa dönüyor. Özellikle çalışan kadınlar- erkekler için iş sonrası spor çekilmez bir hal alıyor diyebiliriz.

Bu sebeple bugünkü köşe yazımda ‘sporun faydalarını’ masaya yatırdım. Şunu da söylemeden geçmeyeyim spor sadece ‘spor salonunda’ yapılmak zorunda değil. Evinizde de çok rahatlıkla belli hareketleri yapabilirsiniz. İşin özü her şeyi istemekle başlıyor. Çalışan insanalar için stres hayatımızın odak noktası. Bu sebeple de stresi hayatımızdan biraz daha uzaklaştırmak istersek bu yol da spor yapmaya çıkıyor. İş sonrası ya da hafta sonu park ve bahçelerde yürüyüş ya da koşu yapabilirsiniz. Spor salonuna tıkılmanıza gerek yok.

O zaman başlayalım, ‘ruhani bir dinginlik için spor yapmak şart’ diyerek sporun ruhsal sağlığımız açısından önemine değinmek istiyorum.

Ruhsal, fiziksel, duygusal gelişim, sağlık ve “iyilik” için düzenli aralıklarla en az 15 dakika spor yapmak gerekiyor. Düzenli olarak spor, egzersiz yapma alışkanlığı çocukluk döneminde edinildiğinde sayısız hastalıktan korunmak, fiziksel gelişimi en üst seviyede yaşamak, yaşam kalitesini artırmak, ömrü uzatmak, tüm yaşam boyunca ruhsal, fiziksel ve duygusal anlamda daha sağlıklı olmak mümkün.

Sporun faydalarını ise şöyle sıralayabiliriz;

Kısa ya da uzun süreli, yoğun ya da hafif içerikli düzenli olarak spor yapmak, kendinizi iyi hissetmenize, negatif duygu ve tutumlardan uzak kalmanıza yardım edecektir.

Düzenli olarak yapılan spor, vücutta endorfin hormonu salgılanma düzeyini artırır. Bu sayede spor yapanlar daha mutlu, halinden daha memnundurlar, depresyon, stres, endişe, anksiyete gibi duygu durumu bozuklukları yaşamazlar. Düzenli olarak yapılan spor bağışıklık sisteminizin fonksiyonlarını destekler, viral, bakteriyel, enfeksiyonel hastalıklara yakalanma riskiniz azalır.

Kas, kemik, iskelet sisteminiz spor sayesinde güçlenir, desteklenir, yaşamın rutin yorgunluklarından daha az etkilenirsiniz.

Spor yapmak sindirim sisteminizin daha güçlü çalışmasını sağlar. Bu sayede mide, bağırsak hastalıklarına yakalanma riskiniz azalır.

Spor, zihinsel etkinlikleri, beyin fonksiyonlarını da desteklediği için, spor yapan kişiler daha kolay odaklanabilirler, anlama ve hafızada tutma kabiliyetleri daha yüksek olur.

Spor; bunama, unutkanlık, Alzheimer gibi zihinsel fonksiyon azalmalarından kaynaklı hastalıklardan uzak tutar.

Zihinsel fonksiyonların artmasına yardımcı olan spor, kişinin beynini aktifleştirdiği için spor yapan kişiler daha pratik ve yaratıcı düşünebilir, problemler için genelin dışında farklı çözüm önerileri getirebilir.

Spor, sosyalleşmeyi destekler, düzenli olarak bir sporla ilgilenenlerin arkadaş edinmesi daha kolay olur.

Spor yapan kişilerin, çevresindeki arkadaşları, dostları, sosyal çevre unsurları da daha sağlıklı şekilde eğilim gösterirler. Bu bakımdan arkadaşlarından etkilenerek zararlı alışkanlıklara yönelmek, sağlıksız beslenmek, yaşamak sporcular için daha uzak risklerdir.

Düzenli olarak spor yapmak, sizi çevreniz tarafından daha çok aranan, sevilen, ilgi duyulan kişi haline getirebilir. Zira fit bir vücuda sahip, neşeli, eğlenceli ve kendine güvenen kişiler her daim kendilerine has bir çekim gücüne sahiptirler. Pek çok kişi onlarla zaman geçirmek için can atar.

Spor yapan kişiler, fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak daha sağlıklı olduklarından, yapabileceklerine ilan inancı daha fazladır, özgüvenleri daha yüksek olur.

Düzenli olarak spor yapmak, kişiyi yaşamın her alanına karşı daha duyarlı ve motive bir hale getirir. Her daim yorgun, umutsuz, isteksiz kişiler tüm yaşamları boyunca başarısız ve mutsuz olmak durumundadırlar. Ancak spor yaparak motivasyonu artırmak, başarı ve gelişim odaklı olmak mümkün.

Açıkçası yukarıda saydığımız maddeler sporun faydalarının genel maddeleri diyebiliriz. Sporun çok daha fazla faydası bulunuyor. En önemlisi ise hem ruhsal hem fiziksel bir açıdan zinde olmamızı sağlayan en büyük etmenlerden… Bu sebeple evde, işte, okulda, park ve bahçelerde her yerde spor yapılabilir yeter ki siz isteyin. Akıl sağlığımızı korumak istiyorsanız; spor yapın diyerek sözlerimi sonlandırıyorum. Sağlıkla kalın.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat