MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
TENHADAKİ ÖZLEM
Arda ÇELİK
YAZARLAR
4 Haziran 2021 Cuma

TENHADAKİ ÖZLEM

İnsan büyük şeylerden söz açmalı. Yüce değerlerden, insancıl duygulardan, düşüncelerden. Yazından mesela.Türküden, şiirden. Kendinden başlamalı söze ve kendinde bitmemeli cümleler. Bizde buluşabilmeli. Sözleşebilmeli onurda ve doğruda.

Halkın hikayesini yazmalı kalemler. Onun özlemlerini, mutluluğunu, üzüntüsünü ve öfkesini. Halkın derdi ile dertlenmeli. Hayatın mekanik yüzüne “Yaşıyorum!” diye haykırabilmeli. Hissizleşen uzuvlara kan gitmeli. Ölü hücreler dirilmeli. Boş bakışlar alev çakmalı.

Adımlar yeri göğü sarsmalı. Vakur duruşa şarkılar yazılmalı. Emeğin ve alın terinin heykeli dikilmeli. Sarıp sarmalamalı birbirini insan, el ele vermeli. Öz gücüne dayanan, iradesi konuşmalı. Sözü, sesi ve sazı hiç susmamalı. İnsana yaraşan bir düzende, insanca hakça bir düzende buluşmalı. Ve çalışmaktan değil, yaşamaktan gülmekten ve de sevmekten yorulmalı...

Kontrollü normalleşmeye geçtiğimiz bu günlerde işte duyumsadıklarım, işte büyük özlemim... Tekrardan filizlendi, tekrardan baş gösterdi... Tomurcuk versin, gürbüzleşsin ve çicek açsın. Erik ve kiraz ağaçlarının altında eğleşsin istiyorum. Dolu dizgin geçerek, doldursun yüreğini umutla insanlar. Acılarımızı konuşmayalım artık. Ölümleri konuşmayalım. Kalbimiz katlanmasın bunlara. Sokak başlarında hanımeli kokularına rastlayalım.

Esen yellerde kavak gibi yalpalayalım. Ihlamurların çiçek açtığı zamana kalmasın düşler, ertelenmesin sevinç. İçimizde yırtılan kuş sesleri, kırılan kuş kanatları olmasın. Ellerimize konan martılarla doğan güneşi içelim. Bugünlerde yaşadıklarımızın yüreğimizde ve ruhumuzda açtığı yarayı bir an olsun unutalım.

Bedenimiz bir ceset yığını olana kadar taşıyacağımız bu yarayı bir an olsun unutalım. Kirli ellerin yüzümüze dokunmasına izin vermeyelim. Tıkayalım kulağımızı bir çiçeğe bakmamış, bir çocuğu sevmemiş, aşık olmamış insanlara.

Bel bağlamayalım ekmeğimizi çalıp semizleşenlere, zenginleşenlere. Kulak kesilmeyelim birbirine zarar verenlere, gözyaşı ve acıdan haz duyanlara. Tehdide ve korkuya teslim olmayalım! Gün geçmesin, bir başka bahar beklemesin yüreğimiz ve aklımız. Varsın bulunmasın ağıtımızı söyleyecek. Varsın bulunmasın acımızı dillendirecek. Yeter ki sesimiz sevdamıza çifte su versin! Yeter ki sesimizde yeşersin yarınlar! Yeter ki biz her şeye rağmen ve her şeyle beraber hep beraber gülebilelim...

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Ticari Hayat