MENÜ
Ankara -3°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
TURİZM VE GIDA ENFLASYONU
Bünyamin ALTINTAŞ
YAZARLAR
26 Ağustos 2021 Perşembe

TURİZM VE GIDA ENFLASYONU

Turizm sektörü tüm hayatımızı etkileyen kilit sektörlerden birisi. Pandemi nedeniyle azalan turist sayısı ve turizm gelirleri ekonomi üzerinde olumsuz etki yapmaya devam edeceğe benziyor.

Nitekim, sektörden kamuoyuna yansıyan rakamlara göre turist sayısı ve turizm gelirlerinde 2019 yılı rakamları yakalanabilmiş değil.

2019 yılından önceki dönemlerde yaklaşık 35 milyar dolarlık bir turizm geliri elde eden Türkiye’nin 2020 yılı hedefi 40 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Ancak tüm dünyayı kasıp kavuran pandemi nedeniyle turizm gelirleri çakılmıştı. Turizm Bakanlığı verilerine göre, Temmuz ayında Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 367.5 artışla 4.36 milyon kişi oldu. Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Ocak-Temmuz’da ise 10.09 milyon kişi oldu. Pandemi öncesi 2019 yılında yılın ilk yedi ayında Türkiye’ye 24.7 milyon yabancı ziyaretçi gelmişti.

Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, hedeflerini 25 milyon turist ve 20 milyar dolar gelir olarak açıklamıştı. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu da son enflasyon raporu toplantısında bu yıl yaklaşık 20 milyar dolar turizm geliri beklediklerini söylemişti.

Turizm gelirleri ilk çeyrekte 2.5 milyar dolar, ikinci çeyrekte 3 milyar dolar olmak üzere ilk altı ayda 5.5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu hedefe ulaşılması için yılın ikinci yarısında 15 milyar dolara yakın turizm geliri elde edilmesi gerekiyor.

Bu rakamlar ışığında beklenen gelirin elde edilmesi zor görünüyor ve bu durumda Türkiye’nin döviz ihtiyacının, ekonomi üzerindeki olumsuz etkisinin devam edeceğini söyleyebiliriz.

Ekonomisi ağırlıklı olarak döviz hareketlerinden etkilenen Türkiye’de önümüzdeki dönemde yüksek kur kaynaklı maliyet artışları devam edecektir. Artan maliyetler de enflasyon üzerinde baskı yaratmaya devam edecektir.

Kuraklığın da etkisiyle azalan üretim ve gıda enflasyonunun tüketici enflasyonundan daha yüksek seyretmesi, gıda fiyatlarını daha da yukarılara çekecektir.

Temmuz ayı itibarıyla son bir yılda tüketici fiyatlarındaki artış yüzde 18.95 olarak gerçekleşirken, gıda enflasyonundaki artış yüzde 24.92 olmuştu.

Salgının etkisiyle dünyada gıda fiyatları son bir yılda yüzde 31 oranında artarken, bir zamanlar “tarım ülkesi” olarak tabir edilen Türkiye’de ithalatın da etkisiyle gıda fiyatlarındaki artışın enflasyondaki artışı dizginlenemez bir noktaya getirdiğini söyleyebiliriz.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre tüketici fiyatları endeksi sepetinde 133 çeşit ürünle yer alan gıda ve alkolsüz içecekler grubundaki durdurulamayan fiyat artışı, yüzde 25.94 ağırlığa sahip olduğu tüketim harcamalarını etkileyerek enflasyondaki yükselişi de tetikliyor.

Üretici fiyatları endeksi ve girdi fiyatları arasındaki makasın da hızla açıldığını belirtelim. Temmuz ayı Yİ-ÜFE bir önceki aya göre yüzde 2.46 ve yıllık yüzde 44.92 iken, gıda ürünleri ÜFE bir önceki aya göre yüzde 2.44 ve yıllık yüzde 38.92 oranında arttı.

Yüksek pazarlama marjlarını da hesaba katarsak, gıdadaki fiyat artışlarını dizginlemek daha da zorlaşacak gibi görünüyor. 

Sonuçta; pahalı yaşama bir süre daha devam edeceğiz…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat