MENÜ
Ankara 18°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
TÜRKİYE TURİZMDE HEDEFLERİNE ULAŞABİLİR
Duran AKKAYA
YAZARLAR
1 Ekim 2019 Salı

TÜRKİYE TURİZMDE HEDEFLERİNE ULAŞABİLİR

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin 2023’teki 75 milyon turist hedefinin gerçekçi olduğunu belirtti. Hatırlarsanız, bu hedefi belirleyen de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy olmuştu. Ersoy, “Türkiye’nin 2023 Turizm Stratejisi”nin açıklandığı toplantısında Türkiye’nin turizmdeki yeni hedeflerine ilişkin açıklama yapmıştı. Bu açıklamada da 2023’teki hedefin, 75 milyon turist olduğunu ifade etmişti. İşte! Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da bu hedef üzerine, “75 milyon turist, normal koşullarda kolay şekilde erişebileceğimiz bir hedef. Bazı düzenlemeler yapılırsa turizmde bu hedefin üstüne çıkmak bile mümkün” dedi ve ekledi: “Ülke olarak sahip olduğumuz varlıklarımızı ürüne dönüştürürsek ve turistlerin Türkiye’ye gelme nedenlerini çoğaltırsak hedefleri çok daha rahat yakalarız. Ülke ekonomisine katkı yapmaya devam ederiz. Hatta turizm sektörü cari açığı tek başına kapatabilir ve hatta Türkiye bu sayede ticari fazla bile verebilir.”


Böyle düşünen sadece TÜROFED Başkanı da değil. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı da turizmde konulan hedeflere ulaşılabileceğine inandıklarını söyledi. Yağcı, “2023’te 75 milyon turist hedefi, Türkiye açısından son derece gerçekçi ve ulaşılabilir bir hedef. Bizim de bu yönde yoğun çalışmalarımız var. Belirli stratejiler çerçevesinde özellikle tanıtım alanında devam ettirilecek çalışmalarla bu hedefe ulaşabileceğimizi söyleyebilirim.” ifadelerini kullandı. 


Bilindiği gibi Türkiye, tarihi, doğal güzelliklerin iç içe yaşandığı bir ülke. Haliyle bu özellikleri ona dünyanın ender turizm merkezlerinden biri olma özelliğini de kazandırıyor. Dört mevsimin tüm özelliklerinin her zaman yaşanabildiği yöreleri, yeşil ormanları, kayak sporuna elverişli karlı dağları, temiz denizleri, kumsalları, kaplıcaları, konuksever insan dokusu ve dünyanın üç ünlü mutfağından birine sahip olması bakımından da ayrıcalıklı bir ülke. Bu bakımdan turizm hedeflerinde mütevazilik yapmayacak kadar değerli bir ülke. 
Turizm sektörü de küreselleşen dünyadan etkilenen, gelişen ve değişen bir sektör ve en hızlı gelişme gösteren sosyo-ekonomik olgu. Bu nedenle bir ülkenin ekonomisi için oldukça önemli. Çünkü, gelişen turizm sektörü bir ülkenin ödemeler dengesinin düzlemesinde, gelir yaratılmasında dolayısıyla ülke döviz gelirinin arttırılmasında, bağlantılı olduğu diğer birçok sektörün hareketlenmesinin sağlanmasında (inşaat, yeme-içme, eğlence, taşımacılık vb) altyapı ve üstyapı yatırımlarının arttırılmasında ve en önemlisi istihdam olanaklarının yaratılarak işsizlik probleminin yükünün azaltılmasında önemli etkilere sahip. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde ki bu ülkeler grubuna Türkiye de dahildir, işsizlik sorunu, çözülmesi gereken en önemli sorun olma özelliğini 2008 ekonomik krizinden sonra daha da belirgin bir şekilde hissettirmiştir. Cumhuriyetten 2000’li yıllara kadar Türkiye’nin en önemli ekonomik sorunu olarak yıllarca enflasyon gösterilmiş ve bütün ekonomik mücadele programları bu amaç doğrultusunda hazırlanmıştır.

Ancak 2000’li yıllarla birlikte enflasyonla mücadele hedeflenen düzeye indirilmiş ve artık en önemli mücadele hedefi olarak işsizlik probleminin olduğu kabul edilmiştir. Bu nedenle yeni istihdam olanaklarının yaratılması hayati öneme sahip bir konudur. Bu noktada da devreye turizm sektörü girmektedir. Türkiye ve diğer gelişmekte olan ülkeler turizm sektörlerine yapacakları yatırımlar sayesinde istihdam ve belirledikleri hedefleri yakalayacaktır.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat