MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ULAŞIM TEKNOLOJİSİ HIZLA DEĞİŞİYOR
Oğuzhan SARI
YAZARLAR
21 Eylül 2019 Cumartesi

ULAŞIM TEKNOLOJİSİ HIZLA DEĞİŞİYOR

Dünya tarihinin son yüzyılında teknoloji, geçmiş yüzyıllarla kıyaslanmayacak kadar hızlı bir ilerleme kaydediyor desek yanlış bir şey söylemiş olmayız. İnsanlar var oldukları günden itibaren hayatlarını kolaylaştırmak için basit makinelerden tutun da buharlı makinelere ve en nihayetinde günümüzde kullanılan modern, çoğu fosil yakıtlarla çalışan araçları, ulaşımda, sanayide ve ticarette her geçen gün bir önceki güne nazaran daha çok olacak şekilde kullanagelmiştir.  

Son dönemlerde teknolojinin yönünün değişmesi, fosil yakıt rezervinin hem azalması, hem belirli ülkelerin tekelinde olması hem de doğaya olan zararları açısından insanlar alternatifler üzerinde çalışmaya başlamıştır. Fosil yakıtların yenilenebilir olmaması, üretilen bir şey olmaması hasebiyle de bu yönelim giderek artmakta. Bu anlamda son dönemlerde hem benzinli hem elektrikli olarak kullanılan, çevreyi kirletme ve yenilenebilir elektrik enerjisi ile çalışan hibrit otomobiller üretilmeye başlandı. Özellikle Japon’lar bu işe kafayı takmış durumda. Ürettikleri araçlarla hem kullanıcıya yakıt tasarrufu sağlıyorlar hem de doğaya daha az zarar veriyorlar. Bu da söz konusu araçları kullananlar tarafından ilgiyle karşılanmaya sebep oluyor gayet tabii. 

Bununla birlikte bazı markalar ise tamamen elektrik enerjisi ile çalışan ve dolayısıyla fosil yakıta ihtiyaç duymayan araç teknolojisi üzerinde çalışmakta ve hatta bu araçları da kullanıma sunmakta. Tabi bu hem kullanıcı açısından hem de doğa açısından hibrit araçlara nazaran daha avantajlı bir teknoloji. Sonuç olarak her iki araç teknolojisi de günümüzde yaygın olarak kullanılan fosil yakıtla çalışan araçlara nazaran çok daha avantajlı ve gelecekleri var. 

Bu teknolojiler kullanıcıya avantaj sağlamasının ve doğa dostu olmasının yanında bir yandan da ülkelerin dışa bağımlılıklarını azaltacak imkana sahip. Sonuçta petrol rezervine sahip değilseniz ve bu maddeyi üretme şansınız da yoksa (ki yok) her türlü petrolü elinde bulunduran ülkelere bağımlısınız.  

Ancak elektrik bu çağda hemen hemen her ülkenin farklı ve birkaç yolla üretebileceği ve devamlılığı olan bir şey. Bu sayede de ülkelerin petrole dayalı bağımlılıkları azalmış hatta zamanla ortadan kalkmış da olabilir. Bu açıdan bakıldığında bu teknolojiyi çok değerli görüyorum. 

Yazının en başında da ifade etmiştim, teknoloji son dönemlerde çok hızlı bir gelişme gösteriyor. Bayır aşağı giden araç gibi mesafe aldıkça daha da hızlanıyor. Hibrit, elektrikli araç derken bir yandan da mevcut ulaşım alışkanlığını tamamen değiştirmeye aday bir teknoloji çıktı karşımıza. “Uçan arabalar”dan bahsediyorum evet. Hani o filmlerde görmeye alışkın olduğumuz, kurulan hayallerle sınırlı uçan arabalardan. 

Artık uçan arabalar rüya veya film konusu olmaktan çıktı. Dünyanın çeşitli ülkelerinde buna yönelik çalışmalar her geçen gün artarak devam ediyor. Gündemi iyi takip edenlerin malumudur ki Türkiye’de bu teknoloji yarışından geri kalmama amacında.  Bu doğrultuda yerli kaynaklarla üretilen “cezeri” adlı uçan arabanın üzerinde 9 aydır bir çalışma söz konusu idi. Cezeri’nin tek kişilik prototipi en son Teknofest’te sergilenmeye başlandı. Cezeri’nin amacı ileride kentsel taşımacılıkta söz sahibi olmak ve dünyadaki diğer rakipleri ile yarış halinde olabilmek. Bu araç amacına ulaşır mı, başarılı olur mu olmaz mı zaman gösterecek ama ben en azından bu anlamda söz konusu teknoloji yarışının içerisinde olabilmemiz hasebiyle projeyi olumlu ve önemli bir adım olarak görüyorum. Hem “istikbal göklerde” değil midir? Esen kalınız...

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat