MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ULAŞIMDA BAŞ DÖNDÜREN YENİLİKLER
Duran AKKAYA
YAZARLAR
9 Eylül 2019 Pazartesi

ULAŞIMDA BAŞ DÖNDÜREN YENİLİKLER

 Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te toplu taşıma ücretlerine artan maliyetler nedeniyle zam yaptı. Toplu taşıma hizmetlerinin etkili, ekonomik, verimlilik ve sürdürülebilirlik esasına dayalı devam ettirilmesi için yapılan yeni düzenleme ile ANKARAKART ücreti yeniden belirlendi.

EGO otobüsleri, ANKARAY, Metro, Teleferik ile Özel Toplu Taşıma Araçları (ÖTA) ve Mavi Özel Halk Otobüslerinde yeni tarifeler 2 Eylül Pazartesi günü hayata geçti.

Özel toplu taşıma işleticilerinin de talebi doğrultusunda gelir ve gider hesaplamaları yapan EGO Genel Müdürlüğü, UKOME kararı doğrultusunda tarife değişikliklerini gerçekleştirdi.

Yıl sonunu tahmini olarak 630 Milyon TL zararla kapatması öngörülen EGO Genel Müdürlüğü, makul bir ücret tarifesi için komisyon oluşturuldu. Komisyon raporunda yaklaşık üç yıldır bir artış yapılmadığı ve tüm bu kalemlerdeki artışların zorunlu bir ayarlama yapılması sonucunu doğurduğuna dikkat çekilirken, ücretsiz seyahat hakkından yararlanan yolcuların tüm yolculara oranının yaklaşık yüzde 30’a yükseldiği vurgulandı.

EGO Genel Müdürlüğü’nün belirlediği yeni tarife oranları şu şekilde değişti: ANKARAKART bir biniş ücreti: 3 lira 25 kuruş, Kullan At Bilet bir biniş ücreti: 4 TL, Kredi Kartı ile biniş: 4 TL. 

75 dakikalık tam ANKARAKART transfer ücreti ise EGO otobüsleri, ANKARAY, Metro, Teleferik, ÖTA ve ÖHO’larda 1 lira 60 kuruş olurken, indirimli ANKARAKART transfer ücreti 75 kuruş olarak belirlendi.

Sosyal devlet ilkesi doğrultusunda öğrencilere ekonomik katkı sağlamayı sürdüren Büyükşehir Belediyesi, tüm ekonomik zorluklara rağmen 1 lira 75 kuruş olan öğrenci indirim tarifesinde değişiklik yapmadı.

EGO Genel Müdürlüğü ayrıca ilk kez sadece öğrencilerin yararlanabileceği yeni bir uygulamayı daha başlatma kararı aldı. Önümüzdeki günlerde hayata geçirilmesi planlanan yeni uygulama ile öğrenciler ilgili ayında geçerli olmak üzere 200 binişlik ve 60 TL ücreti olan EGO aylık abonman kartı kullanabilecek. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü bir yeniliğe daha imza attı. Başkent’te hizmet veren özel toplu taşıma araçlarından Mavi Özel Halk Otobüslerinde de ANKARAKART uygulamasına geçildi.       

Elektronik Ücret Toplama Sistemi’nin (validatör) Mavi Özel Halk Otobüslerine takılma işlemleri tamamlanırken, ÖHO’ların da dahil olmasıyla Başkent’te ulaşımda tek kart (ANKARAKART) dönemine geçildi. 

EGO Otobüslerinde 20 Mart 2013 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanan ANKARAKART, Özel Toplu Taşıma araçlarında (ÖTA) ise 15 Mayıs 2017 tarihinden itibaren kullanılırken, 2 Eylül Pazartesi gününden itibaren de Mavi Özel Halk Otobüsleri’nde geçerli olmaya başladı. ANKARAKART’a geçilmesiyle ÖHO’larda nakit ücret ödemesi de sona erdi.

EGO Genel Müdürlüğü tarafından Başkent genelinde 14 güzergahta toplu taşıma hizmeti veren Mavi Özel Halk Otobüs sahipleri ile sözleşme imzalanırken, otobüslerin validatör bağlantıları da tamamlandı.

EGO Otobüsleri, ANKARAY, Metro, Teleferik ve ÖTA’larda geçerli olan 75 dakikalık transfer süresi, Başkent genelinde hizmet veren 199 ÖHO’da da geçerli olacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Özel Halk Otobüsü (ÖHO) sürücüleri ve işleticilerine yönelik validatör eğitimi de verdi.  EGO Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen eğitimde, ÖHO sürücüleri ve işleticileri ANKARAKART uygulamasında validatörlerin kullanımına yönelik hem teorik hem de uygulamalı ayrıntılı bilgi aldı.

Bu sistem Ankara’da yaşayan biri olarak beni oldukça memnun etti açıkçası. Tek sorun bu otobüslerde çalışan muavinlerin durumu. Bu hatlarda çalışan muavinlere ne olacak? İşsizlikle karşı karşıya mı kalacaklar yoksa belediyenin ilgili birimlerinde mi çalışacaklar? Umarım ilk madde olmaz ve bu kişiler çalışma hayatına devam etmeyi evlerine ekmek götürmeyi sürdürürler. Bu konuda Ankara Büyükşehir Belediyesinin doğru adımlar atacağını ve bu insanları mağdur etmeyeceğini düşünüyorum. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat