MENÜ
Ankara -3°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ULUSAL DEPOZİTO SİSTEMİ
Bünyamin ALTINTAŞ
YAZARLAR
14 Ağustos 2021 Cumartesi

ULUSAL DEPOZİTO SİSTEMİ

Orman yangınları bir kez daha doğayı korumaya yönelik hassasiyetleri gün yüzüne çıkardı. Bu vesileyle başta plastik atıklar olmak üzere çevreye verdiğimiz zararların önlenmesi konusunda toplumsal duyarlılık oluşmaya başladı.

Plastik atıklar demişken, bu konuda hükümetin yıl sonu itibariyle yeni bir uygulamaya hazırlandığını belirtelim. 

Geçtiğimiz yıl yeniden kullanılabilir ambalajların belirli bir sistem dahilinde geri alınarak tekrar kullanımının sağlanmasına yönelik yürütülecek depozito uygulamalarına ilişkin “ulusal depozito sistemi” adı verilen bir mekanizma kurulmuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu sistemin uygulamasını 2021 yılı sonuna ertelemişti. Erteleme gerekçesinde, kuruluşların ulusal ölçekli merkezi depozito sistemine dahil edilebilmeleri için uyum süreci uzatılmıştı.

Şimdi bu yılın sonunda bu sistem yürürlüğe girecek. Yapılan düzenleme doğrultusunda 1/1/2022 tarihine kadar ulusal ölçekli merkezi depozito yönetim sisteminin hayata geçirilmesi ile birlikte yeniden/tekrar kullanılabilir depozitolu ambalajların üzerinde; Sisteme özgü standart “Depozitoludur” ibaresi bulundurulacak. 

Sisteme özgü ulusal ölçekli EAN–GTIN kodu kullanılması ve satış belgelerinde “Depozito bedeli”nin ürün fiyatından ayrı gösterilmesi sağlanacak. Ayrıca, depozitolu ambalajları piyasaya süren işletmeler tarafından sistemin sürdürülebilirliğinin korunması için Bakanlıkça belirlenecek miktarda teminat gösterilecek.

Yapılan düzenleme kapsamında; tekrar kullanılabilir ambalajlar ile piyasaya ürün sunan firmalar tarafından bakanlığa Ambalaj Bilgi Sistemi üzerinden depozito planı hazırlanıp sunulacak. Bakanlıkça uygun bulunması durumunda bu plana kod numarası tahsis edilecek ve uygulama plan doğrultusunda yürütülecek.

Piyasaya ürün sunan işletmeler piyasaya sürdüğü yeniden kullanılabilir ambalaj miktarı bilgisini ve Bakanlıkça verilen depozito plan kod numarasını girecek olup yeniden kullanılabilir ambalajlar için geri kazanım katılım payı tahsili söz konusu olmayacak. 

Depozito uygulama planı kapsamında piyasaya sürülen ancak geri toplanamayan miktarlar Bakanlık bilgi sistemi üzerinden kontrol edilecek ve yıl sonu itibari ile geri toplanamayan ambalaj miktarları, takip eden geri kazanım katılım beyanı döneminde beyan edilerek geri kazanım katılım payı ödenecek.

Yıllık 20 milyar adet içecek ambalajı kullanılan Türkiye’de, bu miktarın 9 milyarı pet ambalajlardan oluşuyor. Depozito İade Sistemi ile söz konusu atıkların geri dönüşüme kazandırılması halinde ekonomiye yılda 1,4 milyar lira katkı sağlanması söz konusu. Ayrıca sistemin geri dönüşüm sektöründeki yatırımları hızlandırması da bekleniyor.

Sonuç olarak, tüketiciler ürünleri satın alırken ürün bedeliyle birlikte belirlenen depozito iade ücretini de satış noktasına ödeyecek. Depozito sistemi, tüketiciyi ürünün fiyatı dışında ödenen bedeli geri alabilmek için sistemin belirlediği market veya diğer toplama noktalarına yönlendirecek, tüketici depozito bedelini geri alabilmek için atığı iade edecek.

Parklara, bahçelere, denizlere atıldığında çevresel kirliliğe yol açan atıkların, Depozito İade Sistemi ile birlikte toplanması ve geri dönüşüme kazandırılması elbette önemli bir konu.

Lakin son yıllarda dünyanın plastik çöplüğü haline gelen Türkiye’nin geri dönüşüm sorununu milli güvenlik sorunu olarak görüp ulusal eylem planı hazırlaması ve uygulaması kaçınılmaz…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat