MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ÜST GEÇİT HAKKIMIZ AMA KULLANIR MIYIZ BİLEMEM!
Hicret TÜRKMAN
YAZARLAR
18 Ekim 2017 Çarşamba

ÜST GEÇİT HAKKIMIZ AMA KULLANIR MIYIZ BİLEMEM!

“Üst geçit trafiğin akışını kesmemek, kazaları önlemek, yayalara daha güvenli ve rahat bir biçimde karşıdan karşıya geçmelerini sağlamak üzere gerek duyulan yerlerde köprü gibi basamaklarla çıkılan biçimde yapılan, üstü yağmur ve diğer doğa olaylarından korunmak maksadıyla kapalı da olabilen, fakat genellikle açık bırakılan, metalden yapılan geçitlere verilen isimdir.”
Bizim de artık bir üst geçit derdimiz var. Evimin önündeki üst geçidi olmayan anayol, ailemin korkulu rüyası olmuş vaziyette. Her gün okula gidip gelirken o yoldan geçmek zorundayım. Evden her çıktığımda ve eve her döndüğümde ailem karşıdan karşıya geçebildim mi diye beni arıyor. Çünkü, trafiğin yoğun olduğu bu caddede neredeyse her gün bir kaza oluyor. Ya da karşıdan karşıya geçenler, bir arabanın çarpmasından son anda kurtuluyor. Karşı tarafa geçerken, yaya geçidi, üst geçit ya da trafik lambası olmadığı için, bildiğimiz bütün dualarla karşıya geçiyoruz.
Arkadaşlar, üst geçit için dilekçe versene diye bir telkinde bulundular. Şimdiye kadar bu yolda üst geçit yapmak gibi bir şey düşünülmüş mü düşünülmemiş mi bilemem ama insanlar bu duruma alışmış gibi. Düşünüyorum da acaba üst geçit yapılsaydı, insanlar kullanır mıydı? Açıkça fikrimi söylemem gerekirse insanların karşıdan karşıya geçerken üst geçidi kullanacağını zannetmiyorum. Çevrenizde olan üst geçitlere bakın lütfen, kaç kişi karşıdan karşıya geçmek için üst geçidi tercih ediyor, kaç kişi o trafiğin arasından koşa koşa karşıya geçiyor.
Allah muhafaza bir kaza olduğunda da, bir de o yolda üst geçit olmasın, hemen mahalle halkı protestolara başlıyor. Birkaç gün önce haberlerde de böyle bir olaya yine şahit oldum. İstanbul’da üst geçidi olmayan bir mahallede, araba çarpması sonucu ölen çocuğun ailesi ve mahalleli protesto gösterisi yaptı. Mahalleli, vali gelip üst geçit sözü verdikten sonra dağıldı. Kendimi bildim bileli bu gibi olaylar sürekli yaşanıyor. Böyle olayların yaşandığı birçok yerde üst geçit yapılmıştır. Ama gel gelelim o üst geçidi o olaydan sonra insanlar karşı tarafa geçmek için kullanmış mıdır?
Şahsen, üst geçitlerin olduğu yerlerde kesinlikle üst geçidi kullanıyorum. Ama benden başka kullanan yok desem yalan olmaz. Özellikle buna dikkat ederim, benden başka kimse geçiyor mu diye… Geçmiyor kimse, çünkü kestirmeden karşıya geçmek diye bir kültür var ya... Evet, kültür diyorum… Çünkü bunun da bir toplumun kültürü olduğuna inanıyorum. Kaza olduğunda özellikle bu kazalar ölümle sonuçlandığında duygusal bir dönem olduğu için üst geçit yapılmıyor diye ayaklanıyoruz. Bütün yetkililere veryansın ediyoruz, yapılana kadar. Ama olayın şokunu üzerimizden attığımızda da bir yaya olarak trafik akışındaki yoğunluğu önemsemeyerek yolları bütün hızıyla kullanmaya devam ediyoruz. Bundan dolayı da yapılan üst geçitler yollarda dekor olarak kalıyor. Eğer üst geçit kültürümüz olsaydı trafiğin ortasında karşıdan karşıya geçen insan manzaralarını görmek pek de mümkün olmazdı. Hep kısa yollardan hedefe varma gibi bir algımız olduğu için, yanınızdakine gel üst geçitten geçelim dediğinizde ‘boş ver bir de merdiven mi çıkacağım’ lafını duymak kaçınılmazdır.
Umuyorum ki, bir gün üst geçit kullanımı toplumumuzun alışkanlığı haline gelir bir ülke oluruz.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Erdal
 26 Mart 2018 Pazartesi 20:37
Üzücü gerçeklerden biri daha
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat