MENÜ
Ankara 21°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
VARDIK, VARIZ, VAROLACAĞIZ
Gamze Nur ERGİL
YAZARLAR
9 Ocak 2017 Pazartesi

VARDIK, VARIZ, VAROLACAĞIZ

Neresinden başlasak bu yazının, neresinden tutsak ucunu inanın çok zor ama bu hafta gelin birlikte Türkiye’de olan patlamaları konuşalım. Türkiye’de 2016 yılında maalesef toplam 16 saldırı gerçekleşti. Bu saldırılarda da 319 kişi hayatını kaybetti. Ortada çok acı bir tablo var. Sadece sayı değil 319 hayat hikayesi, 319 nefes, 319 can gitti bu ülkeden. Kimisi sadece evine ekmek götürürken, kimisi işinin başında, kimisi yavrusunu görme ümidiyle beklediği durakta, kimisi düğünde, kimisi seyahat dönüşünde ama ortak olansa ölüme yakalanmış olmaları. Geride kalan ne çok insan var; Kimisi sevgilisini, kimisi nişanlısını, eşini, çocuklarını, anasını, babasını, kardeşini bıraktı ardında. Gözü yaşlı ama kadere yenik…
Tabi bunca patlamadan sonra millet olarak teröre bakışımız daha da değişti, sonuçta çok patlama görmüş bir millet olunca tecrübelendik(!). Sanılmasın duygusuz, sert insanlarız. Duygularımız hala ilk patlamadaki gibi taze. Hala kahrolup, yanıyor içimiz. Çünkü aramızdan kardeşlerimizi alanlara nefretimizi anlatmaya ne kelimelerimiz yeter ne nefesimiz. Vatanı koruyan polisime, yolda yürüyen abime, durakta oturan teyzeme, düğünde oynayan amcama, her gün bu vatanın toprağına basan herhangi bir vatandaşıma ölümü hak gören herkese elbet var tepkimiz. Yandı canımız ama tarifimiz yok. Dile getiriyoruz ama inanın içimizdeki acıları kimse anlatamaz, duygularımıza tercüman olamaz. 
Bugün teröre karşı görünüp el altından teröre destek olan devletler sanmasınlar ki bilmiyoruz, sanmasınlar ki pes edip yok olacağız. Onlar vurdukça, ezdikçe, kana buladıkça daha da sertleşip güç alacağız ama bölünmeyeceğiz. Çünkü bizler çok iyi biliyoruz ki bu vatan bize öyle basit emanet edilmedi. Uğruna ne kanlar döküldü bu vatan için, bu ülke için. Kanıyla bayrağımızı oluşturan her şehide, her vatandaşa saygımızdan, asla pes etmeyeceğiz biliyoruz. Patlayan her bombada ciğerimiz sökülüyor, nefes almak büyük bir yük gibi geliyor, gözlerimiz doluyor, canımız yanıyor. Ortak kaygılarla bakıyoruz haberlere, ortak kaygılarla düşüncelere boğuluyoruz. Her gün gelen şehit haberleri, anaların tabutların başlarında yakarışları, çocukların ağlaşmaları, babaların “Vatan Sağolsun!” derken ki dik başlılıkları… 
Bizim ülkemizde kahramanlar bitmez, sadece isimleri değişir. Ömer Halisdemir, Fethi Sekin, Yunus Emre Uçar ve daha birçok kahraman Türk askerlerimiz vatanları uğruna şehit düştüler. Korkmadan cesurca ölüme yürüdüler. Tanımadıkları, isimlerini bile bilmedikleri vatandaşlarını korumak için canlarını hiçe saydılar. O yüzden unutmamak bizim boynumuzun borcu diye düşünüyorum. Fırsat buldukça bu isimleri dile getireceğim her zaman. Sadece sayıdan ibaret değildir insan hayatı, sadece haberlerde 5 dakika altyazı geçecek kadar basit değildir ölüm. Alıştırılıyoruz, normal karşılıyoruz sanmasınsınlar, yıkılmayacağız. 
Herhangi bir eğlence programı bile daha çok akıllarda kalır oldu patlama haberlerinden. Bizler direniyoruz alışmamak için, bu kadar kolay değil insan canının katledilmesi diyoruz. Hiçbir zamanda alışmayacağız. Çünkü alışırsak asıl problem o zaman başlayacaktır buna inancım tam. Sadece tek bir örgütle değil PKK, DHKP-C, IŞİD, TAK gibi örgütlerle aynı zamanda başa çıkmak zorunda kalıyoruz. Bilincinde olmamız gereken çok konular var. Suriye’nin başına gelenlerden sonra onlara sahip çıkan bir Türkiye oldu fakat biz yıkılırsak bize sahip çıkacak bir Türkiye olmayacaktır. Bize kucak açan bir devlet olmayacaktır. Bunun bilincinde olmazsak alışırız, kabulleniriz, pes ederiz.
 Hafızamız taze olacak onca öldürülen vatandaşlarımız için, hafızamız taze olacak analarımızın gözlerinden akan yaşlar için, hafızamız taze olacak yetim kalan çocuklarımız için, hafızalarımız taze olacak ayakta durmaya çalışan şehit babalarımız için ve hafızalarımız taze olacak eşini kaybeden kardeşlerimiz için. Aramızdan alıp götürdüğünüz tüm kardeşlerimiz için hafızamız taze, bilincimiz yerinde olacak. 
Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözü geldi aklıma bu yazıyı yazarken “Milli benliğini bulamayan milletler başka milletlerin avı olacaklardır.” Bu söz anlatmaya çabaladıklarımın özeti aslında. Milli kimliğimize sahip çıkmak zorundayız hele ki şu günlerde. Yazımı yine Atamızın bir sözüyle sonlandırıyorum: “Türk Milleti yüzyıllardan beri hür ve müstakil yaşamış ve istiklali yasamak için şart saymış bir kavmin kahraman evlatlarından ibarettir. Bu millet istiklalsiz yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır.” 
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat