MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
YA GÜNDEMİ KAÇIRIRSAM?
Nesrin YARIM ÖZOĞLU
YAZARLAR
20 Mayıs 2022 Cuma

YA GÜNDEMİ KAÇIRIRSAM?

Evde, okulda, işte, sokakta, parkta, toplu taşımada hatta maalesef araç kullanırken… Elimizden düşürmüyor onunla yatıp kalkıyor, onunla yemek yiyoruz. Öyle ki arkadaşlarla sohbet ederken, ev ziyaretlerinde, bayramda, seyranda kafamızı ondan kaldıramıyoruz. O ne mi? Tabi ki cep telefonu. Bakmayın cep telefonu dendiğine cebe girdiği pek yok. Tüm bunların sebebi ise kim, nerede, kiminle, ne yapmış merakından… Yani bildiğiniz meraktan… 

Twitter, Facebook, Tiktok, cep telefonu, akıllı saat, tablet... Her geçen gün daha fazla vakit geçirdiğimiz sosyal medya platformları ve teknolojik araçlar, adına 'dijital çağ hastalıkları' denilen bir sürü rahatsızlığı da ortaya çıkardı. Liste o kadar uzun ki yıllar sonra karşılaşılabilinecek hastalıklar toplum sağlığı için önem arz ediyorlar.  Elimizden düşürmediğimiz cep telefonlarının başını çektiği bu hastalıkların sebepleri arasında her geçen gün daha fazla bağımlı hale geldiğimiz sosyal medya mecraları birinci sırada yer alıyor. Kimi zaman daha fazla 'like'lanmak kimi zaman ise 'eğlenceden eksik kalma' kaygısı ile ortaya çıkan hastalıklar, uzmanlara göre uzun vadede hiç de iyi olmayan bir sonun habercisi. 

Dijital çağ ile birlikte hayatımıza giren hastalıklardan bir tanesi de  Fear of Missing Out (FOMO). Yani gündemi, gelişmeleri kaçırma korkusu olarak ifade ediliyor. Fomo Hastalığı'na yakalananlar, başka bir işle uğraşırken bile sosyal medya üzerinden tanıştıkları kişileri sürekli takip etme ihtiyacı hissediyorlarmış. Bu hastalar sosyal medyaya erişemedikleri zamanlarda gelişmeleri kaçıracakları korkusuyla endişeli ve gergin oluyorlarmış. Sosyal medyadaki paylaşımları görememe korkusu olarak ortaya çıkan Fomo Hastalığı; işini bitirir bitirmez bir önce gördüğü paylaşıma kadar geriye doğru giderek önceki paylaşımı gördüğü an kişide oluşan anksiyetinin sona ererek rahatlama durumuyla yeni tanımlanmış bir hastalık olarak ortaya çıkıyormuş. 

Gündemi kaçırma korkusu derken bizim gibi mesleği gereği gündemi hep takip etmek zorunda kalanlar bu hastalık tanımına girmiyor. Öncelikle FOMO’nun belirtilerinden biri, sosyal medyayı temel ihtiyaç haline getirmesi. Kişi, sosyal medya hesaplarını sürekli kontrol ediyor, gönderilerden ilk kendisinin haberdar olmasını istiyormuş. Facebook’ta, Twitter’da, Instagram’da sürekli aktif… Gündelik aktivitelerinden feragat ediyor; hatta yemek yemek, uyku gibi hayati faaliyetlerini bile bir kenara itip sosyal medya platformlarında vakit geçiriyormuş. “Sosyal ortamlardaki paylaşımları göremediğimde, kaçırdığımda mutsuz oluyorum; kendimi huzursuz hissediyorum. Yeteri kadar beğeni ve gönderi almadığımda da çok mutsuz oluyorum” deyip psikologların kapısını aşındıranların sayısı da gün geçtikçe artmaktaymış… Başını bir türlü o küçük ekranlardan kaldıramayan Z kuşağı ise bu hastalığa en sık yakalananlar arasındaymış. 

Sosyal medyada tanıdığınız ya da tanımadığınız kişilerin yaptığı paylaşımlar sizi olumsuz etkiliyorsa siz de FOMO olabilirsiniz. Mesela hafta sonu evde kalma planı yaptınız ama sosyal medyada etkinlikler yaparak hafta sonunu geçiren kişileri gördükçe kendinizi yiyip bitirmeniz bunun en büyük belirtisi.

Uzmanlar, kişinin öncelikle şu sorulara yanıt bulmasını tavsiye ediyor: Sosyal medya hesaplarımı sürekli kontrol etme ihtiyacı mı duyuyorum? Twitter’a, Facebook’a, Instagram’a, Snapchat’e bakmadığım zaman kendimi mutsuz ve huzursuz mu hissediyorum? Sosyal medya platformlarında vakit geçirmek, benim için uyumak, yemek yemek kadar önemli mi? Sanal ortamda daha çok zaman harcayıp ailemle, arkadaşlarımla daha mı az vakit ayırıyorum? Bir aile yemeğinde bile elimden telefonu düşürmüyor muyum ve bu konuda yakınlarımın, sevdiklerimin sürekli eleştirilerine mi maruz kalıyorum? Cep telefonsuz, bilgisayarsız bir ortamda hayattan kopmuş gibi mi hissediyorum? Eğer bu sorulara “Evet” yanıtları fazlaysa, tehlike çanları çalıyor demektir diyorlar.

FOMO, zamanla psikolojik bir rahatsızlık olmaktan da çıkıyor; birtakım fiziksel rahatsızlara da davetiye çıkartıyormuş. Depresyon, anksiyete, dürtü bozukluğu dışında gözle ya da algıyla alakalı sorunlar, duyma bozuklukları baş gösteriyormuş. Bir çeşit kaygı bozukluğu ve gelişmeleri kaçırma korkusuyla gereksiz yere pişmanlık duyma davranışı olarak tanımlanan Fear of Missing Out (FOMO), öyle bir noktaya gelebiliyormuş ki artık sosyal medya kişiyi yönetmeye başlıyormuş. 

Oysaki teknolojinin ilerlemesi dijital dünyayı yanı başımıza getirmişken, dünya parmağımızın ucuna gelmişken biz insanlar dijital dünyanın en gereksiz bilgi kirliliği ve kalabalıklığı ile ilgilenir olduk. Mesela sosyal medyalarımızı yönetmemiz gerekirken sosyal medyanın bizi yönetmesine izin verdik. Hayatımızı ilgilendiren gündemlere kulaklarımızı tıkayıp, hayatımızı kim, kiminle, nerede, ne yemiş ne içmiş çemberine hapsettik. Sonra mı? Sonra tüm insanların sanal mutluluğunu dert edip, herkesi mutlu sandık. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat