MENÜ
Ankara 18°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
YANLIŞ SULAMA SU VE TOPRAK İSRAFINA NEDEN OLUYOR
Duran AKKAYA
YAZARLAR
3 Eylül 2019 Salı

YANLIŞ SULAMA SU VE TOPRAK İSRAFINA NEDEN OLUYOR

Bitkilerin gelişmesi için toprakta bulunması gereken fakat doğal yollarla karşılanamayan suyun; zamanında, bitkinin istediği miktarda ve uygun bir şekilde toprağa verilmesi, ‘sulama’ olarak adlandırılmaktadır. 

Türkiye su zengini bir ülke değildir. Yenilebilir su kaynaklarımız hemen hemen sabittir. Dünyada ve ülkemizde su tüketimi ve ihtiyacı hızla artmaktadır. Bir de özellikle son yıllarda artan dünya nüfusu ile birlikte yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının bilinçsiz tüketilmesi, kirletilmesi, küresel ısınma, yağışlarda dengesizlik ve azalma suya olan ihtiyacı daha da önemli hala getirmiştir. 

Bu nedenle yazının girişinde de bahsettiğim gibi, bitkilerin gelişmesi için toprakta bulunması gereken fakat doğal yollarla karşılanamayan suyun karşılanması gerekmektedir. Bunun için de iyi ve doğru bir sulama gerekmektedir.

Peki, doğru ve iyi sulama nasıl olmalıdır?

Öncelikle iyi bir sulama için;

Toprağın yapısı ve üzerindeki bitkinin gelişme evresine göre en uygun sulama zamanları tespit edilmelidir. Bitkinin etkili kök derinliği, bitkinin yetişme dönemi, toprak yapısı, iklim durumu ve uygulanacak sulama yöntemine göre her sulamada toprağa verilecek su miktarı belirlenmelidir. Su kaynağı ve sulama suyunun özellikleri, toprak özellikleri, arazinin topoğrafik yapısı, iklim özellikleri, bitki özellikleri, çiftçinin alışkanlıkları ve ekonomik durumuna göre sulama yöntemi belirlenmelidir. 

Bununla birlikte iyi bir sulama için sulama yöntemleri de önem taşımaktadır. Salma (Vahşi Sulama), Border(Tava) ve Karık yöntemi bu sulama yöntemleri arasında yerini almaktadır. Bu sulama yöntemlerinde ilk tesis masrafı düşüktür, birçok bitkide uygulanabilir ve yüksek debili sular kullanılabilir. Ancak bu yöntemlerin dezavantajları şu şekilde sıralanır: Tava ve karık boyu uygun değilse erozyona neden olması, sulama randımanının düşmesi, aşırı su uygulamasının drenaj sorunu yaratması, sığ, taşlı eğimli tasviye gerektiren arazilerde uygulanamaması, kaymak tabakası bağlayan ağır topraklarda çimlenme zorluğunun ortaya çıkması...

Bu sulama yöntemleri arasında yer alan Salma (Vahşi Sulama) yönteminin ise, toprağa zarar veren bir yöntem olduğu dile getirilmiştir. Örneğin; Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden Şanlıurfa’da, yanlış sulama yöntemleri nedeniyle Suruç Ovası’nda toprak ve ürün verimliliği düştüğü ifade ediliyor. Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında 562 bin 950 dekar arazinin suya kavuştuğu Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde vahşi sulama yönteminden vazgeçilmemesi toprağın verimini düşürüyor.

Dünyanın sayılı, Türkiye’nin de en uzun sulama tüneli olan Suruç Tüneli sayesinde Atatürk Barajı’ndan Suruç Ovası’ndaki topraklara 5 yıldan bu yana su veriliyor. Yürütülen yatırımlarla 562 bin 950 dekar arazinin sulandığı bölgede pamuk, mısır, buğday ve arpa en fazla ekilen ürünler arasında yer alıyor.

Sulanan alanın sürekli artırıldığı bölgede, modern sulama sistemlerinin kullanımına yönelik yapılan eğitim çalışmalarına rağmen çiftçilerin vahşi sulama yönteminden vazgeçmemesi ürün veriminin ve toprak kalitesinin düşmesine neden oluyor.

Bu konu üzerinde duran İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Murat Yahlizade, yanlış sulamanın toprağın ve ürünün verim ve kalitesine büyük zarar verdiğini söylüyor ve ekliyor: “Salma sulama sistemi toprağın yapısını bozduğu için erozyona sebep oluyor. Toprağın üst katmanının verimli alanın aşınmasına sebep olmakta ve toprağın kalitesini düşürmektedir. Toprağın kalitesi düştüğünde bitki gerekli mikro-makro besin elementlerinden yoksun kalıyor ayrıca salma sulama sistemini kullandığımız zaman toprağın taban suyu yükselmektedir. Taban suyu yükseldiği zaman da direkt bitkinin boğulmasına sebep oluyor. Kök sistemi suyun altında kalarak toprağın havalandırılmasını engelliyor. Sürekli suyun içerisinde kalan kök sistemi zamanla çürümekte ve bitkiye hastalık bulaşmakta ve bitkinin kurumasına yol açmakta bu da verimin düşmesine neden oluyor.” 

Bu nedenle doğru ve iyi bir sulama yönteminin öğrenilmesi, öğretilmesi gerekiyor. Çünkü, yanlış sulama sistemi hem su hem de toprak israfına neden oluyor. 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat