MENÜ
Ankara 11°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
YARINIMIZI DÜŞÜNEREK YAŞAYALIM
Gülçin KARLI İPEK
YAZARLAR
26 Ocak 2019 Cumartesi

YARINIMIZI DÜŞÜNEREK YAŞAYALIM

Sosyal medyada başlayan yeni bir  akım ile #10yearschallenge tagiyla, herkes 10 yıl önceki fotoğrafı ile bugünkü fotoğrafını paylaşmaya başladı. İklim değişikliğinin son on yılda dünya üzerindeki etkilerini göstermek adına birçok insan bu konuyla ilgili fotoğraflar da  paylaşıyor. Ve bu fotoğraflarda sevimli hiçbir şey yok maalesef. Belki biz insanlar gün geçtikçe olgunlaştık ve güzelleştik, ancak doğa için bunun tam tersi söz konusu.


Tüm dünyada endişe verici bir oranda mercan resifi ölümleri yaşanıyor. Dünyadaki buzullar endişe verici oranda eriyor. Permafrost ve değerli habitatlarla birlikte hızlıca tatlı su kaybediyoruz. Buzulların erimesiyle birlikte bu bölgelerde yaşayan hayvanlarda durumdan olumsuz etkileniyor. Yaşam alanlarını ve yaşamalarına izin veren ortamı kaybediyorlar. Böyle giderse biz de onları kaybedeceğiz. Sıcaklığın artması ile deniz suyu da bu durumdan etkileniyor. Tatlı suyu kaybetmekle kalmayıp tuzlu sudan da oluyoruz.
İnsanlar kendi güzelliklerini önemsedikleri kadar doğaya özen göstermiyor. Dünyada yaşayan tek canlı türü biz değiliz! Bunun farkında olmamız lazım. Çevreye karşı olan özensiz tutumumuz nedeniyle deniz altı dahil tüm doğa kirlilikle savaşıyor ve maalesef kaybediyor. Deniz seviyelerinin yükselmesi kutuplardaki buzulların erimesine ve okyanusların ısınıp genişlemesine yol açıyor. Deniz seviyesinin yükselmesiyle birlikte bazı sahiller ve alçakta bulunan ülkelerin bir kısmı denizler altında kalacak ve yaşanmaz hale gelecek. Karasal bölgeler aşırı sıcaklarla birlikte çölleşmeye başlayacaklar.


Yeterince sığınacak yer yokmuş gibi sırf lüks yaşam alanları kurabilmek için ormanları katlediyoruz. Oksijen kaynaklarımızı katletmeye devam edersek yakında temiz havaya muhtaç kalacağız.
İnsanoğlunun atmosfer üzerindeki etkisi yadsınamaz. Sanayi devrimi ile artmaya başlayan sera gazı oranı güneş ışınlarının dünyaya yansımasında daha etkili olmasına neden oluyor. İklim değişikliği etkisinin ne derecede etkili olduğunu en iyi gösteren örnekler, buzullar. Dünyanın tatlı su rezervleri yok oldu ve yok olmaya da devam ediyor.
Yeryüzünde bulunan su birikintilerinin önceki ve sonraki hallerine bakarak da durumun ne kadar vahim olduğunu görebiliyoruz. İnsanlar sera gazı oranını artırıyor; sıcaklık yükseliyor, ormanları yok ediyor; kuraklık artıyor. Sıcaklığın yükselmesi ve ormansızlaşma kuraklığa neden oluyor.
Dünya vadesini dolduruyor. Maalesef ki bu yavaş yavaş değil hızlı bir şekilde ilerliyor. Son ölçümlere göre 2018 en sıcak yıldı. İnsanoğlu doğaya verdiği zararı aslında kendisine veriyor. Bugünü kurtarmanın yaşam felsefesi haline geldiği günümüzde gelecekte ne olacağını pek çoğumuz önemsemiyoruz.


Sonuç  olarak, iklim değişikliği üzerine düşünmemiz ve konuşmamız gerekiyor. Kendi kendimizin katili olmayalım! Hunharca parfüm sıkmayalım mesela. Ağaçları gelişi güzel kesmeyelim. Plastik vb. maddelerin kullanımını ve çöp üretimini azaltalım. Çevreye zararlı maddeleri fazlaca satın almayalım. Ağaç dikelim. Mümkün olduğunca güneş enerjisi kullanalım. Yarınımızı düşünerek hareket edelim.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2022 Ticari Hayat