MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
YAŞLANDIRILMIŞ YÜZLERİ GÖRÜNCE, FARKINA VARDIM…
Seda TOLMAÇ
YAZARLAR
22 Temmuz 2019 Pazartesi

YAŞLANDIRILMIŞ YÜZLERİ GÖRÜNCE, FARKINA VARDIM…

Son günlerin popüler uygulaması mobil cihazlara indirilen ‘FaceApp’ oldu. Son birkaç gündür sosyal medyaya girdiğimde, FaceApp uygulaması ile kendi görünümüne yaşlılık efekti veren ve yıllar yıllar sonra nasıl görüneceği konusunda bir öngörü sahibi olmaya çalışan insanlar karşıma çıkmaya başladı. Doğrusu ben henüz bu uygulama ile yaşlanmadım, ama kendisini yaşlandıranların görüntüsünü gördükçe de oldukça tebessüm ettim ve keyif aldım. 
Sosyal medyayı sallayan bu uygulama, İOS ve Android cihazlar için App Store ve Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor.  Uygulama, indirip kurulduktan sonra, sizden bazı izinler istiyor. Bu izinler; fotoğraflara erişebilme ve bildirim gönderebilme yetkileri. Bildirimler tercihe göre değişebilir ancak fotoğraflara erişim izninin mutlaka verilmesi gerekiyor.
İzin verildikten sonra galerinizde bulunan fotoğrafları görüyorsunuz, Bu fotoğraflardan bir tanesini seçiyorsunuz, seçtiğiniz fotoğrafla ilgili olarak ekranın alt kısmında efektleri görebiliyorsunuz. Burada hangi efekti uygulamak istediğinize karar veriyor, fotoğrafın yeni halini cihazınıza kaydedebiliyor ve sonrasında dilerseniz bunu sosyal medya platformunda paylaşabiliyorsunuz.
Her konuda olduğu gibi bu konuda da anında bir tüketim gerçekleştirdik ve hepimiz kendi sosyal medya hesaplarımıza girdiğimizde, arkadaş çevremizden tutun da, ünlülere kadar birçok insanın ‘yaşlanmış’ halini gördük. Peş peşe sergilenen bu tüketim de haliyle bazı insanların “Yeter artık, yaşlanmış fotoğraflarınızı görmek istemiyoruz” tepkisi göstermesine neden oldu. 
Ama ben bu fotoğrafları gördükçe az önce de dediğim gibi oldukça keyif aldım, tebessüm ettim ve düşüncelere daldım…
Henüz kendi yaşlı halimi görmesem de, aradan biraz zaman geçtikten sonra kendi yaşlılığımla yüzleşeceğim gerçeğini de itiraf ediyorum. 
İnsanların ve hatta belki hepimizin bu uygulamaya bu kadar ilgi göstermesinin de tek bir nedeni var bana göre; o da ‘merak’…
İnsanız ve bizi insan yapan en önemli şeylerden biri de ‘merak’ duygumuz aslında. Özellikle geleceğe olan merakımız… Gelecekte hangi konumda olacağımızı, nasıl bir görünüme sahip olacağımızı, yanımızda kimlerin olacağını, kimle bir hayat kuracağımız gibi bilinmezlikleri, hep merak ediyoruz. İnsan bilmediği şeyleri merak eder her zaman. En bilinmez şey ise; şüphesiz gelecek…
Bu nedenle gelecekte nasıl görüneceğini merak eden herkes, bu uygulamayı hızlı bir şekilde tüketti. Gelecekte o uygulamada gördüğümüz halimizde mi görüneceğiz, bilemem…Ama uygulama gelecekte nasıl görüneceğimize dair bir öngörü olmakla birlikte, hepimizin bir gün yaşlanacağı ve şu anki görüntümüzden eser kalmayacağı gerçeğiyle de yüzleştirdi bizi. 
Gencecik insanların yaşlanmış halini gördükçe, gençliğimizin değerini bilerek ve gençliğimizi doya doya yaşayarak, yaşlılığın tadını çıkarmak gerektiğini düşündüm. Şu anda, yani gençken, kafamıza taktığımız onca sorunun, bize çözülmeyecek gibi gelen onca sıkıntının veya hiç geçmeyecekmiş gibi gelen dertlerin çok da kalıcı olmadığını fark ettim. Eninde sonunda yaşlandık çünkü ve tüm dertlerin, sıkıntıların, kafamıza taktığımız ve bizi gençken yıpratan onca sorunun, günün sonunda gerilerde kaldığını fark ettim; o fotoğraflara bakınca… 
Yaşlanmış o yüzlere bakınca, sahip olduğumuz anın ne kadar kıymetli olduğunu fark ettim. Hepimizin yaşlanacağı gerçeğini fark edince, genç halimizde yaşadığımız hırs, öfke, kıskançlık, kaygı, stres vs. gibi tüm olumsuz duyguların ne kadar anlamsız olduğunu düşündüm. Ve önemli olanın güzel yaşlanmak ve sağlık yaş almak olduğunun farkına vardım… 
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat