MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
YAZILI BASINDA ÇALIŞANLARIN SAYISI AZALIYOR
Seda TOLMAÇ
YAZARLAR
5 Ağustos 2019 Pazartesi

YAZILI BASINDA ÇALIŞANLARIN SAYISI AZALIYOR

Yazılı basın, radyo, televizyon gibi görsel işitsel olmayan, gazete, dergi ve benzeri basılı nesneleri ve bunları yayımlayanları, bunlarda çalışanları anlatmak için kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle bir toplumu yönetenleri eleştiren, o toplumda yaşayan herkesi ve her şeyi her yönden sorgulayan ve böylelikle o topluma yön verme misyonu olan yazılı basın araçlarından gazete hem sayı olarak hem de burada istihdam edilen çalışanların sayısı olarak günden güne ivme kaybediyor. Belli bir alanda makale veya röportajlara yer veren, kimi zaman bilimsel kimi zaman edebi konuları ele alan çok sayıda derginin de satışı ve bu dergilerde istihdam edilebilir kişi sayısı da maalesef günden güne azalıyor. 
Geçtiğimiz gün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yazılı basında çalışanların sayısına dair verileri ortaya koydu. 
TÜİK verilerine göre, Türkiye’de yazılı basında istihdam edilenlerin sayısı geçen yıl, 2014 yılına göre yüzde 42 azalarak 46 bin 497’ye geriledi. Sadece bununla da kalmadı, bu çalışanların yaklaşık üçte ikisini erkekler oluşturdu. Yani, yazılı basında çalışanların sadece üçte biri kadın…
TÜİK’in ortaya koyduğu verilerin detaylarına baktığımızda da durum şu: “Gazete ve dergilerde 29 bin 165 erkek, 17 bin 332 kadın çalışan görev aldı. Yazılı basın organlarında çalışanların sayısı 2018’de 2014 yılına göre yüzde 42 azalarak, 80 bin 364’ten 46 bin 497’ye düştü. Bu dönemde erkek çalışanların sayısı yüzde 52.4, kadın çalışanların sayısı ise yüzde 9.2 geriledi. Yazılı basında çalışanların 40 bin 344’ü yayın, 6 bin 153’ü basım ve dağıtım bölümünde görev yaptı. Gazete ve dergilerin yayın bölümünde 24 bin 52 erkek, 16 bin 292 kadın çalışan yer aldı. Basın ve dağıtım bölümünde ise çalışanların yüzde 83’ünü erkekler oluşturdu. Bu bölümde 5 bin 113 erkek, bin 40 kadın istihdam edildi.” 
Aynı verilerde yazılı basında çalışan kişilerin eğitim seviyesine de yer verildi. Buna göre, geçen yıl, gazete ve dergi çalışanlarının yüzde 64’ünü önlisans, lisans ve lisansüstü eğitim seviyesinde bulunanlar oluşturdu. Çalışanların eğitim durumlarına bakıldığında, 3 bin 858 kişinin lise altı, 12 bin 958 kişinin lise, 4 bin 13 kişinin önlisans, 19 bin 61 kişinin lisans, 6 bin 607 kişinin yüksek lisans veya doktora derecesine sahip olduğu görüldü. 
Aslında bu sayıları, sayı olmanın ötesinde okumak gerekir. Bunu yaparken de yazılı basının daha doğrusu genel anlamda basın ve medyanın içinde bulunduğu duruma bakmak gerekir. 
“Yazılı basında çalışanların sayısı neden azaldı?” diye sorduğumuzda, burada sosyal medyanın işin içine girdiğini söylemek gerekir. Ama sosyal medyanın ötesinde özellikle gazetelerin tek bir medya kuruluşuna bağlı olması ve hem yazılı basının hem de basın ve medyanın genel anlamda ‘tek sesli’ bir şekilde benzer içerikler sunması, okuyucu sayısının azalmasına ve buna bağlı olarak da o yazılı basında çalışan kişilerin sayısının azalmasına neden oldu bana göre. 
TÜİK, yaptığı çalışmada sadece yazılı basında istihdamın azalmasına yönelik verileri ortaya koymuş oldu, ama bana göre genel anlamda ulusalda ve yerelde; görsel, işitsel ve yazılı basında çalışanların sayısı günden güne azalıyor. Bunun en büyük nedeni ise, okuyucuya/ izleyiciye farklı içerik sunulamıyor olması. Birbirinin aynı manşetlerin okuyucuya sunuluyor olması, bununla birlikte televizyon haberlerinin sunumunda gazetecilik etiği ile uyuşmayan alt yazıların topluma yeni bir şey sunmadığı düşüncesi, o gazete veya televizyonun okuyucusunun/izleyicisinin kendisinden uzaklaşmasına neden oluyor. Hal böyle olunca okunmayan gazetenin tirajı, izlenmeyen haber kanalının reytingi düşüyor. Bu durumda da olan oralarda istihdam edilenlere oluyor. 
 
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat