MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
YENİ HEDEFLER VE
Bünyamin ALTINTAŞ
YAZARLAR
1 Ekim 2019 Salı

YENİ HEDEFLER VE "DEĞİŞİM"

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önümüzdeki üç yıllık süreci kapsayan Yeni Ekonomi Programı’nı açıkladı. “Değişim başlıyor” sloganıyla lanse edilen yeni programda makroekonomik hedeflerin yanı sıra atılacak adımlara da yer veriliyor.
Açıklanan programda en dikkat çekici hedeflerin başında enflasyon ve büyüme rakamları geliyor. Önümüzdeki üç yıllık sürecin sonunda enflasyonun yüzde 5’in altına çekilmesi öngörülüyor.
Daha önceki açıklamalarda bu yılın sonundaki büyüme rakamı 0.2 olarak öngörülmüştü. Yeni programda ise bu rakam 0.5 olarak revize edilmiş. Yine daha önce 3.2 olarak öngörülen 2020 yılı büyüme rakamı da yüzde 5 olarak hedeflenmiş.
Diğer makroekonomik hedefler ile ilgili rakamları burada bir kez daha dile getirmeden, hedeflere ulaşabilmek için uygulanacak politikalara bakmakta yarar var.


Öncelikle bu yılın son bölümünde ertelenen özel tüketimin tekrar canlanacağını düşünen hükümet, para ve maliye politikalarında eşgüdüm ile mal ve hizmet fiyatlarında kur geçişkenliğini azaltmayı hedefliyor.
Yüksek enflasyonun en önemli nedenlerinden birisi olarak gösterilen gıda fiyatlarını kontrol altında tutabilmek, üretimi artırmak için sulama yatırımları yapılması, sera yatırımlarının teşvik edilmesi, en önemlisi de çokça tartışılan hal ve perakende yasasının hayata geçirilmesi hedefleniyor.
Vergi reformunun da hayata geçirilmesinin beklendiği yeni pakette az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması amaçlanıyor. Bu konuda detaylı açıklama yapılmasa da vergi paketinde yeniden yapılandırma ve af konusunun da gündeme gelebileceği anlaşılıyor.
Yeni programda reel sektörlerin de desteklenmesi planlanıyor. Özellikle ithal ara malı üretimlerinin teşvik edilmesi bu sayede ithalat-ihracat dengesinin sağlanması amaçlanıyor.
Bu çerçevede imalat sanayi sektörlerine öncelik tanınması, kritik sektörlerin desteklenmesi, kapasite artırıcı yatırımlarının önünün açılması da öngörülüyor. Bu anlamda sektör odaklı kredi politikası uygulanması planlanıyor.


İmalat sanayi başta olmak üzere sektör bazlı desteklerle işsizliğin de azaltılması en büyük hedeflerden birini oluşturuyor. 
İşsizliğin bu yılın sonunda 12.9 olarak tahmin edildiği yeni programda, istihdam politikalarında yapılacak revizyon ile beraber 2022 yılında işsizliğin tek haneli rakamlara düşürülmesi hedefleniyor.
Yine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından daha önce açıklanan ekonomi programları ile karşılaştırıldığında son olarak açıklanan “değişim” programı arasındaki hedef farklılıklarını bir başka yazıda ele almakta yarar var.
Ancak yeni programda belirtilen hedeflerin gerçekleştirilmesi konusunda fikir edinebilmemiz için kasım ayında meclis gündemine gelecek olan 2020 yılı bütçe rakamlarına bakmakta yarar var.
Belirlenen hedeflerin bütçe yasasında yer alması ve atılacak somut adımların izlerini bütçe yasasından takip etmek gerekir.
Umarız ifade edildiği gibi ekonomide köklü “değişim” başlar.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat