MENÜ
Ankara 15°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
YENİ KREDİ PAKETİ VE SORUNLU KREDİLER
Bünyamin ALTINTAŞ
YAZARLAR
5 Kasım 2019 Salı

YENİ KREDİ PAKETİ VE SORUNLU KREDİLER

Hükümetin, geçtiğimiz yılın ağustos ayından bu yana devam eden ekonomik durgunluğu aşmak ve toplam talebi canlandırmak amacıyla başlattığı uygulamalara bir yenisi daha eklendi.

Bu çerçevede Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank eliyle ekonominin istikrarlı büyümesi ve gelişmesi için mevcut istihdama, işgücüne sağlıklı ve sürdürülebilir katkı sağlamak amacıyla “istihdam odaklı” işletme kredileri devreye sokuldu. Bu çerçevede ilave istihdam sağlama potansiyeli olan firmalara 2 yıla varan ana para ödemesiz dönemli 5 yıla kadar vadeli, düşük maliyetli işletme kredisi kullandırılmasına yönelik dört yeni ürün hayata geçirildi.

İstihdam Odaklı İşletme Kredisi “imalat sektörü”, “hizmet sektörü”, “devam eden konut projeleri” ve yurt dışı müteahhitlik sektörüne yönelik olacak. Söz konusu krediden seçilmiş emek yoğun imalat sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren, en az 10 çalışanı olan ve 3 ay içinde en az 5 kişi ilave istihdam artışını taahhüt eden firmalar yaralanabilecek. İstihdam artışı kredi vadesi boyunca korunacak. İlave istihdam başına kredi tutarı tekstil ve konfeksiyon için 100 bin lira, diğer imalat sanayi sektörleri için 200 bin lira olacak.

Söz konusu krediden seçilmiş emek yoğun hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren, en az 10 çalışanı olan ve 3 ay içinde en az 5 kişi ilave istihdam artışını taahhüt eden firmalar yararlanabilecek ve ilave istihdam başına kredi tutarı ise 5 bin lira ila 100 bin lira arasında değişecek. Piyasa koşullarının bozulması veya müteahhit firmanın finansmana erişim sorunları yaşaması nedeniyle tamamlanamayan konut projelerinde, inşaatların tamamlanması için gereken tutar kadar kredi kullandırılabilecek.

Ayrıca, yurt dışında inşaat-taahhüt projesi ihalesi kazanan müteahhit firmalardan, personel istihdamının en az yüzde 75’inin Türkiye’den götürülecek iş gücü ile sağlanacağını taahhüt edenler İstihdam Odaklı İşletme Kredisi’nden faydalanabilecek.

Sözü edilen krediler mutlaka toplam talebin canlandırılmasına ve özellikle de istihdam artışına neden olacaktır muhakkak. Lakin daha önce başta inşaat ve enerji olmak üzere firmalara kullandırılan ancak sorunlu hale gelen kredilere de çözüm gerekiyor.

Bu noktada sorunlu kredilerin yabancı kurumlara satışı ile ilgili bir girişimden bahsetmemiz gerekir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun, bankacılık sektöründeki takibe dönüşmüş kredileri alma konusunda iştahlı yabancı alıcıların önündeki engelleri kaldırmayı amaçlayan düzenleme değişiklikleri üzerinde çalıştığını belirtmeliyiz. Nitekim bu hafta bankacılar ve düzenleyici kurumların da katıldığı, takipteki krediler sorununun çözülmesine yardımcı olmak için yapılması gerekenleri belirlemek için İstanbul’da çalışma toplantıları düzenleyeceklerini haber verelim.

Ancak toplam 46 milyar lira civarında olduğu ifade edilen sorunlu kredilerin yabancılara satılmasına ilişkin yasal mevzuatta yeni düzenlemelere gidilmesi gerekiyor. Sorunlu kredilerin yabancı varlık fonlarına devredilmesi ile ne gibi sorunlar yaşanabilir? Onu da bir başka yazıda ele alalım…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat