MENÜ
Ankara
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
YOLA DEVAM ETMEK
Seda TOLMAÇ
YAZARLAR
15 Temmuz 2019 Pazartesi

YOLA DEVAM ETMEK

İnsan bazen hayalleri için mücadele eder, tüm engelleri, sorunları ve hayatın tüm sıkıntısını aşar, hayallerini gerçekleştirmeye çok yakınken, bunu bir türlü yapamadığını, uzun zamandır da olduğu yerde saydığını düşünür. 
Elbet hepimiz bunu yaşamışızdır veya yaşıyoruzdur. Yani çok istediğimiz, hayalini kurduğumuz şeyleri gerçekleştirmek adına çalışıp, mücadele edip birçok şeyi aştıktan sonra “Uzun zamandır mücadele ediyorum da, neden hala olduğum yerde sayıyorum?” veya “Neden hala hayallerimi gerçekleştirmedim” düşünceleriyle kıvranıp duruyoruzdur. 
Halbuki, şöyle dönüp baktığımızda hayallere giden yolda aştığımız engellerin bizi olduğumuz yerde bırakmadığını, ilerlediğimizin ve yola devam edersek, belki de ummadığımız güzelliklerle karşılaşacağımızın kanıtı olduğunu görürüz.  
Yani çok sevdiğim, “Bir adım daha gidemeyeceksek, neden bu noktaya geldik” sözünde olduğu gibi, hayallerimizi gerçekleştirmek adına bir adım daha atamayacaksak, cidden neden şu an bulunduğumuz yerdeyiz?
Hayalleri gerçekleştirmek veya karşımıza çıkanla hayallerimize giden yolda yeni hayaller yaratabilmek adına her daim yola devam etmek gerekiyor sanırım. Yola devam etmenin ve başarmanın birçok örneği var çünkü. Mesela, Sir Edmund Hillary…
Yola devam eden ve başaran bu isim belki şu an tanıdık gelmedi size. Ama 29 Mayıs 1953 tarihine değin zirvesini kimsenin göremediği Everest’e tırmanan ilk kişi desem tanırsınız değil mi?
İşte, 1.95 boyunda, ince uzun ve vücut koordinasyonu bozuk bir genç, 8. denemenin sonunda, dünyayı ayakları altına alan, dünyanın en yüksek dağı Everest’e tırmanmayı başarmıştı. Ve bu başarının altında yatan en büyük neden de, ‘yola devam etmek’ olmuştu.
Hillary’nin başarısının altındaki öykü, 1952 yılında da Everest’e çıkma girişiminde bulunması, fakat bu girişiminin başarısızlıkla sonuçlanması ile başlıyor. 
Sir Edmund Hillary, 20 Temmuz 1919’da Auckland, Yeni Zelanda’da doğdu. Babası, Çanakkale Savaşlarında görev almış bir Anzak idi. Hillary çocukluğundan itibaren macera tutkunu, hayalleri olan bir çocuktu. 16 yaşında gittiği Ruapehu Dağı gezisinde tırmanışa merak saldı. 1939 yılında, Yeni Zelanda’da ki Ollivier Dağı‘na (1933 Mt.) ilk çıkışını yaptı. II. Dünya Harbinde Yeni Zelanda Hava Kuvvetleri’ne katıldı. Savaş sonrası, 1948 yılında, arkadaşları ile beraber Yeni Zelanda’nın en yüksek dağı olan (3724 mt.), Aoraki /Cook Dağı‘nın ilk çıkışını yaptılar. 1953’te Sir John Hunt’ın liderliğindeki Britanya ekibiyle birlikte Everest’in zirvesine tırmanmaya başladıklarında, dağın tepesine ulaşmak için o tarihe kadar yaptıkları yedi ayrı deneme de başarısız oldu. Dağın güney yüzünden gerçekleştirilen tırmanışta tüm ekip yorgunluk ve yüksek irtifanın etkileri nedeniyle pes ederken sadece iki dağcı kalmıştı. Bu iki dağcı, Hillary ve arkadaşı Norday idi. Yani sadece Hillary değil, Norday da onunla birlikte Everest’e ilk ayak basan kişi idi. 
Bu iki isim 29 Mayıs’taki ikinci denemelerinde yerel saatle 11:30’da zirveye ulaşmayı başarmıştı. Ve Hillary, zirveye ulaşmadan önce, yaptığı bir konuşmada şunları söylemişti: “Beni ilk denememde yendin ama, senle davam bitmedi, ey Everest! Bekle beni, sana yine geleceğim ve seni bu kez, ayaklarımın altına alacağım. Beni bu kez yendiği için Everest gözümde şimdi daha da büyüdü ama benim bunu bildiğim gibi, o da şunu iyi bilmek zorundadır: Onu yenemediğim için, bendeki inanç ve azim de daha büyüdü, daha güçlendi.”
İşte bu konuşmadan tam bir yıl sonra zirveye ulaşan Hillary’nin ağızdan bu kez de şu sözler döküldü: “Sırtta adım atmaya devam ediyordum ve birkaç adım da sağa atınca büyük bir zevkle Everest Dağı’nın tepesine vardığımızı ve tüm dünyanın ayaklarımız altında uzandığını fark ettim.” 
Hillary ve Norday’ın Everest’e 
Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu yazı henüz yorumlanmamış...

Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat