MENÜ
Ankara 17°
Ticari Hayat
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
YÜZDE 5 BÜYÜME GERÇEK Mİ?
Bünyamin ALTINTAŞ
YAZARLAR
26 Eylül 2019 Perşembe

YÜZDE 5 BÜYÜME GERÇEK Mİ?

Büyüme rakamları ekonomilerin durumunu ortaya koyan en önemli göstergelerden biri. Türkiye ekonomisi geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinden sonraki süreçte, dolar kurundaki aşırı yükselme ile beraber sürekli daralma eğilimi gösterdi. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisi yüzde 7.4 gibi rekor sayılabilecek düzeyde büyüme kaydetmişti.

Bu yıla baktığımızda ise ilk çeyrekteki küçülme yüzde 2.6, ikinci çeyrekte ise yüzde 1.5 olarak açıklanmıştı. Ekonomi ile ilgili uluslararası kuruluşlara göre 2019 yılı büyüme oranı yüzde 0.2’ye gerileyecek. Bu arada; Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nurettin Nebati yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecek yıl için Türkiye’nin büyüme hedefini yüzde 5 olarak belirlediğini duyurdu.

Nebati açıklamasının devamında; “Şimdi o koşullar çerçevesinde ihracatın ve hızlı bir şekilde üretim kapasitesinin artırılması bunun da ötesinde reformların gerçekleştirilmesiyle 2023 hedeflerine büyük oranda ulaşmış olacağız” diyor.

Ekonomide hedefler koymak ve o hedeflere ulaşmak, çabalamak ve toplum nezdindeki iyimserlik havasının oluşmasını sağlamak ve bu yolla piyasalara güven teklin etmek açısından elbette değerli. Ekonomik büyümenin bu yılın ilk altı aylık döneminde adeta çakılmasında en önemli etkenin, inşaat yatırımlarındaki yüzde 29, sanayi yatırımlarındaki yüzde 17’yi aşan sert düşüş olduğunu biliyoruz.

Reel sektörde hızlı bir toparlanma ve sermaye harcamalarında güçlü bir artış ile Türkiye ekonomisi için dikkate değer aşağı yönlü riskler minimize edilerek, büyümeyi yukarı doğru taşımak elbette mümkün. Bu noktada hükümet tarafından sıkça eleştirilen ve dış kaynak bulma konusunda devre dışı bırakılan IMF’nin açıklamalarına kulak vermek gerekiyor. 

Türkiye’nin iç ve dış risklere karşı hassasiyetinin sürdüğünü ve hükümetin reform yapmaması halinde büyümenin sürdürülmesinin zorlaşacağını açıklayan IMF’ye göre; finans piyasalarındaki mevcut sükûnet, kırılganlığını koruyor. Rezerv düzeyi düşük ve özel sektörün döviz borcu ile dış finansman ihtiyacı yüksek.IMF’nin açıklamasına göre, Türkiye’nin ekonomi politikaları açısından önündeki en büyük sıkıntıyı odak noktasının kısa vadeli büyüme yerine, orta vadede daha güçlü ve daha kalıcı bir büyüme çevrilmesi oluşturuyor.IMF açıklamasında, finansal istikrarı desteklemek ve orta vadede daha güçlü ve daha kalıcı bir büyüme sağlamak için bankaların ve şirketlerin bilançolarındaki kötü borçların temizlenmesi gerektiğini belirtiyor.

Bu noktada bir başka veriyi daha paylaşalım. Ekonomik daralma ve dalgalanma nedeniyle bankaların kullandırdığı ancak geri dönmeyen batık kredilerin toplamı 8 milyar doları aşmış vaziyette.

Bankaların ekonomiyi canlandırmak bakımından yeni krediler vermeye başlamaları, bir bakıma piyasayı fonlamaları gerekiyor. 8 milyar dolar gibi batık kredinin kim tarafından üstlenileceği ise şimdilik muamma. İhracatın ve üretim kapasitesinin artırılması için gerekli olan kaynağın nasıl ve nereden bulunacağına ilişkin net bir durum söz konusu olmadığına göre, önümüzdeki yıl yüzde 5 büyüme nasıl sağlanacak takdirlerinize bırakıyoruz…

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 Hasan yılmaz
 26 Eylül 2019 Perşembe 12:15
Ağam bizimle eğlinii
 Hasan yılmaz
 26 Eylül 2019 Perşembe 12:15
Ağam bizimle eğlinii
 Hasan yılmaz
 26 Eylül 2019 Perşembe 12:15
Ağam bizimle eğlinii
 Hasan yılmaz
 26 Eylül 2019 Perşembe 12:15
Ağam bizimle eğlinii
 Hasan yılmaz
 26 Eylül 2019 Perşembe 12:15
Ağam bizimle eğlinii
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Ticari Hayat